Profilaktyka

?

?

Odrobaczanie

Zanim szczenię czy kocię zostanie zaszczepione, powinno się je odrobaczyć! Należy zrobić to co najmniej 10 dni przed planowanym szczepieniem. Zaszczepienie zwierzęcia zarobaczonego obniża skuteczność szczepionki!

Przed ukończeniem 6 miesiąca życia odrobaczanie należy powtarzać co miesiąc. Konieczność ta bierze się z obecności uśpionych larw glist w tkankach zwierząt. Kocięta nabywają larwy z mlekiem matki, a szczenięta ssąc mleko matki i w życiu płodowym, przez łożysko.  Zwierzęta dojrzałe powinno odrobaczać się co 3 miesiące.

Szczepienia profilaktyczne psów, kotów i innych zwierząt

Psy i koty:
Szczenięta powinny otrzymać pierwszą szczepionkę w 6 tygodniu życia, a kocięta w 9 tygodniu. Następnie zarówno u szczeniąt jak i kociąt wykonuje się doszczepienia co 3 tygodnie, kończąc cały cykl szczepień do czwartego miesiąca życia zwierzęcia.

U dorosłych zwierząt wykonuje się co roku szczepienia przypominające.

Psy podlegają obowiązkowemu, corocznemu szczepieniu przeciw wściekliźnie. Wzrasta liczba przypadków występowania tej choroby u kotów, dlatego też zachęcamy do profilaktycznego ich szczepienia.

Fretki:
Fretki szczepi się przeciw nosówce i wściekliźnie. Szczepienie przeciwko nosówce przeprowadza się od 9 tygodnia życia i powtarza po 3 tygodniach. Następnie wykonuje się je raz do roku. Szczepionkę przeciw wściekliźnie podaje się jednorazowo po ukończeniu 12 tygodni, a następnie raz do roku.

Króliki:
Króliki szczepi się przeciwko myksomatozie i pomorowi królików. Szczepienie przeciw myksomatozie można przeprowadzić już od 4 tygodnia, a przeciw pomorowi od 12 tygodnia życia. Odporność powstaje po około 2 tygodniach i utrzymuje się do 9 miesięcy. Szczególnie ważne jest dopilnowanie, aby królik został uodporniony na okres wiosenno-letni, bowiem myksomatoza jest w Polsce przenoszona przez komary.

Pamiętaj: Lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdź kalendarz szczepień, to zaoszczędzisz sobie zmartwień, a zwierzęciu cierpień.

Regularne kontrole stanu zdrowia to klucz do długiego życia !

Zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom

Zbliża się sezon na pasożyty zewnętrzne. Bardzo ważne jest zabezpieczanie psów i kotów przeciwko pchłom i kleszczom. Aktywność kleszczy w Polsce utrzymuje się od marca do października. Okres zimowy to dla nich czas hibernacji. Pchły niestety występują przez cały rok.

W celu ochrony zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Są to:

  •  obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
  •  preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
  •  preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.

Wszystkie te metody mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia. U psów, które wychodzą ze swoimi właścicielami na długie spacery i aktywnie spędzają czas, zalecamy połączenie obroży z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on. Wykorzystujemy wtedy dwie różne drogi zabezpieczenia:

  • pierwszą – w formie pyłku powlekającego włos,
  • drugą –  w formie substancji pokrywającej naskórek.

Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest ich dłuższy okres działania  w stosunku do preparatów w formie spot-on. Aktywność preparatów w obrożach utrzymuje się przez 7-8 miesięcy. Pipety z preparatem podawanym spot-on utrzymują swoją aktywność przez okres 1-2 miesięcy.

Na skuteczność działania każdego z tych preparatów wpływa dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Nie należy nakrapiać tych preparatów na zwierzę świeżo wykąpane lub mokre, gdyż znacznie ogranicza to działanie środka. Dokładnie zapoznajcie się Państwo z ulotką wybranego produktu.

Niestety żaden z preparatów dostępnych na rynku  nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć zwierzęcia przed obecnością kleszczy. Pamiętajcie Państwo, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy dokładnie obejrzeć skórę psa. W przypadku zauważenia obecności kleszczy, należy je usunąć, używając do tego specjalnej pęsety. Nie można ich usuwać gołymi rękami! Najlepiej udać się do lekarza weterynarii który wykona tą czynność fachowo. Nie wolno stosować tzw. metod domowych –  smarować kleszcza tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz wprowadza wtedy do organizmu zwierzęcia, własne produkty przemiany materii i toksyny co może doprowadzić do zatrucia lub zakażenia. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa lub kota, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnego zachorowania na groźne choroby odkleszczowe.

Babeszjoza jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażającą życiu czworonogów. Jeżeli kleszcz utrzymuje się na zwierzęciu powyżej 48 godzin wzrasta ryzyko rozwinięcia się objawów choroby. Gdy zauważą Państwo apatię, osowiałość, brak apetytu, kulawiznę, ciemnobrązowy mocz, żółtaczkę, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii ! Choroba jest trudna do leczenia. Istotną rolę odgrywa szybka reakcja właściciela na pojawiające się objawy. Spóźniona reakcja opiekuna zwierzęcia pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych, między innymi uszkodzenie nerek. Zbyt późne udzielenie zwierzęciu pomocy lub nieudzielenie jej wcale kończy się jego śmiercią. Babeszioza jest groźną i śmiertelną chorobą odkleszczową. Najlepiej zapobiegać jej wystąpieniu poprzez stosowanie środków  przeciwkleszczowych. Dysponujemy preparatami o największym procencie skuteczności, więc warto zapytać o te produkty w naszym gabinecie weterynaryjnym.

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u zwierząt domowych są pchły. Mogą one być przyczyną Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry (APZS). Jest ono dość częstym problemem u psów i kotów. Podstawą leczenia APZS jest walka z czynnikiem wywołującym chorobę, a więc walka z pchłami.

Zapchlone zwierzę odczuwając świąd, drapie się. Może doprowadzić to do wtórnych zakażeń skóry bakteriami lub grzybami. Powstałe wtórnie dermatozy, są trudne do leczenia.

Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone. W naszym gabinecie otrzymacie Państwo najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.