Dietetyka

...

  • Karmy bytowe dla zwierząt zdrowych,
  • Karmy lecznicze dla zwierząt chorych,
  • Diety weterynaryjne (dla szczeniąt, kociąt, zwierząt dojrzałych, seniorów , zwierząt w ciąży i laktacji, zwierząt sterylizowanych),
  • Suplementy, witaminy, makro i mikroelementy.

Żywienie szczeniąt

Szczenięta mają szczególne wymagania żywieniowe. Błyskawiczny wzrost szczeniaka wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na białko i wapń. Aby zapewnić mu prawidłowy rozwój, najlepiej jest stosować gotowe karmy dostosowane do wieku, wielkości i rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy. Można je nabyć w naszym gabinecie.

Żywienie suk w ciąży i laktacji

  • Żywienie suk w okresie ciąży

Okres ciąży i laktacji jest szczególnym obciążeniem dla organizmu samicy. Istotne znaczenie odgrywa wtedy odpowiednio zbilansowane i wysokoenergetyczne żywienie. Karma musi pokrywać nie tylko zapotrzebowanie bytowe matki ale także rozwijających się płodów. Dostarczanie źle zbilansowanego pokarmu może mieć niekorzystny wpływ  na zdrowie suki i szczeniąt. Dieta u suki w czasie ciąży wpływa również na ilość szczeniąt w miocie. Błędy żywieniowe i niedożywienie podczas ciąży mogą doprowadzić do śmierci szczeniąt – straty płodów  przed porodem albo noworodków po porodzie. Straty te mogą wynosić nawet 20-30%.

Szkodliwe  jest podawanie ciężarnej suce podrobów zwierzęcych, a w szczególności narządów płciowych, głów, mózgów, nadnerczy, tarczyc. Zawarte w tych narządach hormony mogą zaburzać przebieg ciąży.

Ciąża u suki trwa 58-63 dni. W pierwszej połowie ciąży tj. do 5 tygodnia, zapotrzebowanie na pokarm jest na poziomie bytowym  i nie wzrasta. Należy podawać w tym okresie podstawową, wysokiej jakości, karmę bytową o odpowiedniej zawartości witamin, mikro i makroelementów takich jak: wit. A, D, E, B1, B2, B6, B12, kw. pantotenowy, kw. foliowy, biotynę, cholinę, Ca, P, Mg, Na, K, Fe, Cu. Takie gotowe, odpowiednio zbilansowane karmy dla suk w ciąży posiadamy w naszym gabinecie.

W drugiej połowie ciąży wzrasta zapotrzebowanie energetyczne u suki. Jest ono o 1,5-2 razy większe od zapotrzebowania bytowego. W tym okresie suka zwiększa swoją masę ciała o 15-25%, a pod koniec ciąży jej zapotrzebowanie na energię wzrasta nawet o 25-50%. Konieczne jest więc stopniowe zwiększanie ilości podawanej karmy.

  • Żywienie suk w okresie laktacji

W okresie laktacji zapotrzebowanie energetyczne suki znacznie wzrasta. Jest ono wyższe od zapotrzebowania bytowego:

– u suk ras małych jest 2,2 razy większe,

– u suk ras średnich 3 razy większe,

– u suk ras dużych 3,5 razy większe,

– u suk ras olbrzymich 4 razy większe.

Bardzo ważne jest podawanie wysokoenergetycznej i bogatej w białko karmy. Odpowiednią proporcję tych składników, witamin, mikro i makroelementów zawierają karmy sprzedawane w naszym gabinecie. Pamiętajcie Państwo aby w tym ważnym okresie zwiększyć częstotliwość karmienia suki, dzieląc dzienną dawkę pokarmową na cztery porcje.