Pielęgnacja

...

  • Skracanie pazurów,
  • Toaleta uszu,
  • Toaleta gruczołów okołoodbytowych,
  • Pielęgnacja i rozczesywanie skołtunionej sierści.

Skracanie pazurów

Duże psy z reguły nie mają problemów ze zbyt długimi pazurami. Jeżeli są aktywne ruchowo, ścierają je w wystarczającym stopniu. Psy lekkie (małe) nie obciążają pazura na tyle, żeby twarda tkanka rogowa uległa starciu. Pazur nadmiernie przyrasta i wymaga skrócenia. Podobnie jest u psów mało ruchliwych. Ponieważ psy często nie tolerują nawet przytrzymywania łapy, nie mówiąc już o korekcji pazurów, zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek celem prawidłowego ich przycięcia.

Oferujemy przycinanie pazurów także kotom. Zabieg korekcji będzie musiał być wykonywany dość często w przypadku kotów, które mają mniej ruchu.

Inne zwierzęta, które wymagają regulowania długości pazurów, to króliki, świnki morskie i szczury. Zbyt długie pazury u tych zwierząt skręcają się, powodując ból i wady postawy, obniżając ruchliwość zwierzęcia.

Toaleta uszu psów i kotów

Bardzo ważne jest dbanie o higienę przewodów słuchowych psów i kotów. Właściciele nie zawsze wiedzą jak wykonać tą czynność w sposób prawidłowy. Większość opiekunów zwierząt nie zna budowy przewodów słuchowych swoich pupili. Zbudowane są one z dwóch części pionowej i poziomej. Obie części przewodu słuchowego łączą się ze sobą pod kątem prostym tworząc literę ?L?. Część pozioma dochodzi do błony bębenkowej. Niejednokrotnie właściciel poprzez próbę samodzielnego czyszczenia uszu zwierzęcia doprowadza do ich podrażnienia, obrzęku, przekrwienia i stanu zapalnego. Opiekun czyszcząc samodzielnie kanał słuchowy zwierzęcia dociera jedynie do jego części pionowej. Fragmenty wydzieliny zauważa na waciku ale nie jest świadomy, że wpycha większą jej cześć głęboko do poziomej części kanału słuchowego i zatyka jego światło. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym,  gdzie lekarz weterynarii przy użyciu przeznaczonych do tego celu narzędzi i preparatów wykona tą czynność fachowo.

Jeśli właściciel psa czy kota koniecznie chce pielęgnować przewód słuchowy swojego pupila to może zakraplać kilka razy w tygodniu preparat nabyty w gabinecie weterynaryjnym, który jest specjalnie do tego celu przeznaczony. Po podaniu preparatu powinien wymasować podstawę ucha, co pozwoli na równomierne rozprowadzenie specyfiku. Zakrapiany preparat do pielęgnacji uszu wraz z produkowaną wydzieliną systematycznie gromadzi się w przewodzie słuchowym.  Konieczne są więc raz na dwa tygodnie wizyty w gabinecie weterynaryjnym aby lekarz dokładnie wyczyścił zakrapiane przez właściciela ucho zwierzęcia.

Istnieją psy, które wymagają szczególnej pielęgnacji uszu. Są to rasy predysponowane do zapalenia kanałów słuchowych zewnętrznych. Stan ten warunkują 3 czynniki :

  • budowa anatomiczna ucha:

– zwężony kanał słuchowy zewnętrzny u takich ras jak shar-pei,

– wisająca małżowina uszna u bassetów, spanieli, bloodhoundów,

  • tryb życia psa:

– częste kąpiele, które prowadzą do nadmiernej wilgotności w obrębie kanałów słuchowych. Konsekwencją jest zagnieżdżenie i kolonizacja przewodów słuchowych przez drożdżaki z rodzaju Malasezja.

  • nadmierne owłosienie kanału słuchowego:

– psy mające z tym problemy to wszystkie rasy długowłose  między innymi: pudel, sznaucer, czarny terier rosyjski i inne.

We wszystkich tych trzech przypadkach  konieczna jest systematyczna pielęgnacja przewodów słuchowych u zwierzęcia.

Pamiętajcie Państwo!! Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy macie Państwo wątpliwości czy ucho zwierzęcia jest zdrowe, czy chore, jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Lekarz weterynarii zbada kanał słuchowy  i fachowo oceni jego stan.

Toaleta gruczołów okołoodbytowych

Gruczoły okołoodbytowe  są położone  symetrycznie po obu stronach odbytu psa ( na godzinie 4 i 8). Ich przewody wyprowadzające mają ujścia na błonie śluzowej odbytu. Silnie zapachowa wydzielina gruczołów służy psowatym do znaczenia terenu. Prawidłowo uformowany stolec przechodząc przez prostnicę powinien mechanicznie usuwać zawartość gruczołów okołoodbytowych psa. Jeśli ten mechanizm zawodzi, wydzielina jest stale produkowana natomiast nie jest odprowadzana na zewnątrz wraz z kałem. Zalegając wpływa uczulająco na organizm. Objawy zalegającej wydzieliny w gruczołach :

  • dyskomfort i rozdrażnienie,
  • nieprzyjemny zapach psa i miejsc w których przebywał,
  • nadmierne zainteresowanie i obwąchiwanie okolicy odbytu,
  • wylizywanie okolicy odbytu,
  •  wygryzanie nasady ogona,
  • saneczkowanie ( tarcie ?pupą? po podłożu ),
  • zaczerwienienie, obrzęk i drapanie jednego ucha,
  • świąd i drapanie całego ciała

Opróżnianie gruczołów okołoodbytowych jest u psów kwestią indywidualną. Jedne psy nie mają z tym problemu przez całe życie, innym gruczoły trzeba opróżniać nawet co 3-4 tygodnie. Żywienie psa ma znaczny wpływ na szybkość wypełniania gruczołów wydzieliną i częstotliwość ich opróżniania. U zwierząt, które dostają od czasu do czasu ?domowe przysmaki? np. wędliny, parówki i inne przyprawiane wyroby, istnieje tendencja do szybszego wypełniania gruczołów. Gdy wydzielina przez długi czas nie jest opróżniana , dochodzi do zapalenia gruczołów okołoodbytowych. Pojawia się bolesność, obrzęk, zaparcia a wydzielina może mieć charakter ropny. Aby uniknąć zapalenia i dalszych poważnych komplikacji (powstanie ropnia, przetoki) zaleca się stosowanie profilaktyki, która polega na systematycznym opróżnianiu gruczołów z wydzieliny. W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek lekarz weterynarii wykona tą czynność profesjonalnie.