Pierwsze posiłki zwierzęcia w nowym domu.

Zwierzę staje się nowym członkiem rodziny i musi nauczyć się zasad panujących w domu. Od początku pupil powinien akceptować dotykanie jego miski. Dobrym sposobem oswojenia zwierzęcia z taką sytuacją jest dosypywanie karmy lub podanie smakołyku gdy zwierze pobiera pokarm z miski.

Przez kilka pierwszych dni należy kontynuować podawanie karmy, do której zwierzę jest przyzwyczajone. Jeśli jest taka możliwość, należy dowiedzieć się od poprzedniego właściciela w jaki sposób żywiono naszego pupila (liczba posiłków dziennie, wielkość porcji, rodzaj podawanej karmy). Należy unikać gwałtownych zmian w żywieniu. W przypadku zmiany karmy zaleca się przestrzeganie 7-dniowego okresu przejściowego, podczas którego miesza się pokarmy, zwiększając stopniowo udział nowego. Takie postępowanie pozwoli uniknąć zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego takich jak luźne stolce i biegunki.

Plan zmiany karmy :

  • dzień 1 i 2 :          75% dotychczasowej karmy i 25% nowej karmy.
  • dzień 3 i 4 :          50% dotychczasowej karmy i 50% nowej karmy.
  • dzień 5 i 6 :          25 % dotychczasowej karmy i 75% nowej karmy.
  • dzień 7 :               100 % nowej karmy.

Uwaga! Nie należy podczas posiłku podawać zwierzęciu resztek ze stołu. Uczymy w ten sposób naszego pupila nachalnego zachowania. Dokarmianie zwierzęcia przy stole ma również niekorzystny wpływ na jego zdrowie (duża ilość soli, przypraw i innych dodatków) i może prowadzić do nadwagi.

Należy również pamiętać, że zwierzę musi mieć zawsze stały dostęp do świeżej wody oraz zapewniony spokój podczas jedzenia.