kwiecień 2024

Majówka 2024

W dniach:
🐶 01.05.2024 (Święto Pracy)
🐱 03.05.2024 (Święto Konstytucji 3-go Maja)
Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek w Boguchwale będzie nieczynny.
W dniach 02.05.2024 (czwartek) i 04.05.2024 (sobota) gabinet jest otwarty.
Przypominamy Państwu, że przed wizytą w naszym gabinecie obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja na konkretną godzinę.
📞Tel 177790117

Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii.
Czego życzylibyśmy sobie w tym szczególnym dniu?
Aby nasza praca zawsze była źródłem satysfakcji z niesionej pomocy.
Życzymy sobie, oraz wszystkim kolegom i koleżankom po fachu samych przyjaznych i współpracujących, czworonożnych pacjentów, troskliwych, kochających, stosujących się do zaleceń lekarskich właścicieli, oraz po prostu bycia docenianym na co dzień.

Wiosenna akcja szczepienia lisów 2024

Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów!
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej od 18 kwietnia do 26 kwietnia 2024 roku wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie.
Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej oraz ręczne jej wykładanie w lasach województwa podkarpackiego.
Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach zawiera w środku aluminiowo plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na listy.
Szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego.
Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy.
W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych na terenach objętych szczepieniem, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Bubu przed i po sanacji jamy ustnej

Bubu przeszedł zabieg sanacji jamy ustnej w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale.
Zdjęcia przedstawiają efekty naszej pracy.
Pamiętajcie Państwo, że choroby dziąseł należą do najczęściej występujących chorób u dorosłych psów i kotów.
Schorzenie rozpoczyna się w momencie kiedy bakterie znajdujące się na zębach, przytwierdzają się do ich powierzchni, tworząc białawą, lepką warstwę zwaną płytką nazębną.
Jeśli płytka nie zostanie usunięta, twardnieje w ciągu kilku dni, tworząc kamień nazębny – brązowy, szorstki osad na zębach.
Bakterie znajdujące się w płytce nazębnej i kamieniu nazębnym atakują dziąsła powodując ich stan zapalny. Wchłaniają się również do krwi powodując uszkodzenie narządów wewnętrznych (między innymi nerek i wątroby) i ich niewydolność.
Płytka nazębna niszczy tkankę dziąseł, a następnie inne struktury mocujące zęby, takie jak więzadła ozębnej i kość.
W przypadku braku leczenia zęby ulegają obluzowaniu i w końcu wypadają.
Proszę pamiętać!
🦷 Nieświeży oddech u psów i kotów nie jest normą i prawie zawsze stanowi objaw choroby dziąseł!
🦷 Krwawienie lub zapalenie dziąseł, objawiające się zaczerwienieniem lub obrzękiem, to również główne objawy choroby dziąseł!