marzec 2024

Wielkanoc 2024

W dniach:
🐥 30.03.2024 (Wielka Sobota)
🐥 31.03.2024 (Wielkanoc)
🐥 01.04.2024 (Poniedziałek Wielkanocny)
Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek w Boguchwale będzie nieczynny. 🩺
Wszystkim klientom naszego gabinetu oraz Ich czworonożnym milusińskim życzymy przede wszystkim zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych spędzonych w gronie rodziny.

Uwaga na podloty

Ptaki wielu gatunków opuszczają gniazda zanim są zdolne do lotu. To naturalny cykl ich dojrzewania. Są to tak zwane podloty.
Podloty chowają się w trawie, w zaroślach, czasem siedzą na gałęziach drzewa. Nie są one jednak pozostawione same sobie. Ich rodzice nadal się nimi opiekują, przynosząc im pokarm. Spotykając młodego ptaka na ziemi, przypatrzmy się mu i sprawdźmy czy jest ranny. Jeśli pisklę wygląda zdrowo, chodzi, skacze nie powinniśmy mu pomagać a tym samym zabierać z miejsca, w którym się znajduje.
Po opuszczeniu gniazda pisklę zwykle pozostaje pod czujną obserwacją rodziców, którzy karmią go i ochraniają podczas gdy mały ptak uczy się latać i radzić sobie samodzielnie w nowym otoczeniu.
Jeśli taki podlot wyszedł jednak nieopatrznie na niebezpieczny teren np drogę, należy przenieść go w bezpieczne lekko osłonięte miejsce nieopodal.
Rodzice na pewno go znajdą. Być może będą obserwować całe zdarzenie z pewnej odległości i po pewnym czasie zaczną go nawoływać.
Także podlot jeśli będzie długo czekał na swoich rodziców zacznie wydawać dźwięki mające ich przywołać i wskazać im miejsce gdzie aktualnie przebywa.

Guzy u kotki Psotki

U 12 letniej kotki Psotki opiekunowie wymacali niewielkiego guza na grzbiecie.
W przeciągu 4 tygodni zmiana urosła do olbrzymich rozmiarów.
Po badaniu klinicznym kotki w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale okazało się, że w okolicy międzyłopatkowej są nie jeden, lecz dwa guzy.
Po wykonaniu badań krwi, mających zakwalifikować kotkę do zabiegu w znieczuleniu ogólnym, usunęliśmy chirurgicznie obie zmiany z dużym marginesem tkanki.
Był to już ostatni dzwonek, bo lada chwila guzy stałyby się nieoperacyjne.
Apelujemy aby nawet z bardzo malutkimi, nierosnącymi i niebolącymi zmianami zgłaszać się do lekarza weterynarii na konsultacje, gdyż pozornie niewielki guzek może okazać się bardzo groźny.

Giardioza

Pusia to 9 letnia kotka rasy maine coon.
Kotce zaczęły wystawać trzecie powieki. Zakrywały one do połowy obie gałki oczne kotki.
Opiekunowie Pusi zaczęli zapuszczać oczy kici jakimiś kropelkami ludzkimi znalezionymi w domu, ale leczenie na własną rękę nie przyniosło żadnych efektów. Pojawili się więc oni z kotką w naszym gabinecie.
Wystające trzecie powieki mogą być jedynym, początkowym objawem rozwijającej się infekcji bakteryjnej, wirusowej, pasożytniczej dotyczącej całego organizmu a nie jedynie samych oczu. Tak też było w przypadku kotki Pusi.
Do wysuniętych trzecich powiek dołączyły się wkrótce dodatkowe objawy, jak uporczywa biegunka, wymioty, apatia i całkowity brak apetytu.
Po wykonaniu w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale dodatkowych badań i testów, okazało się, że kicia cierpi na Giardiozę (Lambliozę).
Po zastosowanym leczeniu, Giardię Intestinalis udało się nam skutecznie zwalczyć, a kolejne, przeprowadzone w naszym gabinecie badania kału kotki nie wykazały już jej obecności.