czerwiec 2023

URLOP :)

W dniach:
🐞26.06.2023 (poniedziałek)
🐞27.06.2023 (wtorek)
🐞28.06.2023 (środa)
🐞29.06.2023 (czwartek)
Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek w Boguchwale będzie nieczynny z powodu urlopu lekarzy.
Zapraszamy w piątek (30.06.2023) i jednocześnie przypominamy, że przed wizytą w gabinecie obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja na konkretną godzinę.
📞Tel 177790117.
W przypadkach niecierpiących zwłoki placówka pełniąca dyżur całodobowy to „Podkarpacka 52” w Rzeszowie.

Uwaga ! Śmiertelna choroba kotów

Uwaga opiekunowie kotów!
Od kilku dni, nie tylko w naszym gabinecie, ale również w wielu gabinetach weterynaryjnych na terenie całej Polski stwierdzane są przypadki nieznanej dotąd choroby atakującej koty. Chorują zarówno zwierzęta młode, zdrowe jak i te stare i schorowane.
Wszystkie przypadki mają piorunujący przebieg i niestety kończą się śmiercią.
Obecnie żadne zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu.
Do obserwowanych objawów należą:
🐈‍⬛ sztywność kończyn i zaburzenia chodu
🐈‍⬛ drgawki
🐈‍⬛ silna niewydolność oddechowa, duszność
🐈‍⬛ nierówność, zwężenie źrenic
🐈‍⬛ źrenice niereagujące lub słabo reagujące na światło.
🐈‍⬛ otępienie
Dotychczasowe przypadki dotyczyły zarówno kotów wychodzących na zewnątrz jak i tych typowo domowych nie wypuszczanych przez opiekunów.
Istnieją podejrzenia, że mamy do czynienia z wysoce zjadliwym wariantem wirusa.
Prosimy o nie wypuszczanie kotów na zewnątrz, zaprzestanie karmienia surowym mięsem drobiowym oraz wieprzowym, unikanie też kontaktu z ptactwem wolnożyjącym.

Ratowanie życia Eris

Mogłoby się wydawać, że młoda, 2 letnia, zdrowa i w pełni sił kotka nie powinna mieć problemów z wydaniem na świat potomstwa.
Nic bardziej mylnego!
Poród jest zawsze stanem, który może zagrażać życiu zwierzęcia.
Tak też było w przypadku tej biało-czarnej kotki Eris.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale okazało się, że kicia rodziła od minimum trzech dni. Ze sromu kotki wydobywała się krew. Badanie USG wykazało 4 martwe już płody kociąt obecne w macicy. Skurcze porodowe dawno ustały. Poród nie postępował dalej. Doszło do zakażenia dróg rodnych samicy.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale w znieczuleniu ogólnym wykonaliśmy zabieg ratujący życie kotki, polegający na usunięciu martwych, rozkładających się młodych wraz z macicą pełną ropy.
Oprócz tego kicia została poddana zabiegowi owariectomii, czyli zabiegowi chirurgicznego usunięcia jajników aby już nigdy nie zaszła w ciążę.
Ta historia na szczęście skończyła się szczęśliwie, ale jeśli ktoś z Państwa ma jeszcze jakieś wątpliwości lub zastanawia się nad tym, czy warto poddać kotkę profilaktycznemu zabiegowi owariohisterectomii (chirurgicznego usunięcia jajników i macicy), proszę sobie tą historię przypomnieć.