maj 2023

Wnętrostwo jest wadą genetyczną przekazywaną potomstwu

Zdjęcia przedstawiają 2 letniego psa Adiego, który jest wnętrem jednostronnym.
Oznacza to, że tylko jedno jego jądro prawidłowo odbyło wędrówkę z jamy brzusznej poprzez kanał pachwinowy do worka mosznowego. Prawe jądro pozostało w jamie brzusznej. Wewnątrz ciała panuje wyższa temperatura, dlatego jądro jest niedorozwinięte i znacznie mniejsze od jądra obecnego w mosznie. Kilkanaście razy częściej podlega ono nowotworzeniu.
Wnętrostwo jest wadą genetyczną. Osobniki obarczone wnętrostwem należy likwidować z hodowli czyli poddawać zabiegowi kastracji aby nie przekazywały wady swojemu potomstwu. Dotyczy to również zwierząt nierasowych!
U tego maltańczyka pod kontrolą USG w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale zlokalizowaliśmy niezstąpione prawe jądro obecne w jamie brzusznej. Adiego w znieczuleniu ogólnym poddaliśmy zabiegowi kastracji. Zostało usunięte jądro znajdujące się w worku mosznowym, jak i to, obecne w jamie brzusznej.

Szybko rosnąca zmiana na łapce szczeniaka Łatka

Nawet łagodne zmiany mające tendencję do szybkiego wzrostu lub którymi zwierzę interesuje się, skubie, drażni, podgryza, wylizuje i rozgryza, kwalifikują się do chirurgicznego usunięcia w znieczuleniu ogólnym.
Taki zabieg usunięcia zmiany z okolicy przedramienia kończyny barkowej lewej w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale przeszedł 5-miesięczny Łatek.