styczeń 2023

Owariohisterectomia kotki Coli

Ta dymna 4 miesięczna kotka Cola przeszła u nas w grudniu zabieg owariohisterectomii jeszcze przed pierwszą rują.
Jej opiekunowie już podczas szczepień wykonywanych w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale dowiedzieli się od lekarza, że kotki bardzo szybko osiągają dojrzałość płciową. Samiczki już w wieku 5 miesięcy życia potrafią dostać pierwszej rujki i być zdolne do rozrodu.
Po wykonanych szczepieniach kotki zdecydowali się więc na jej zabieg operacyjny w znieczuleniu ogólnym.

Usunięcie kamienia nazębnego u Lucky’ego.

Lucky’emu kilka lat temu wystawiliśmy paszport i wysłaliśmy go za granicę.
Odwiedza on raz na jakiś czas rodzinę mieszkającą w Polsce. Przy tej okazji opiekunowie pieska chcieli „zrobić porządek” z jego jamą ustną.
Dobre wyniki badań krwi pozwoliły lekarzowi z Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek w Boguchwale zakwalifikować zwierzę w tym wieku do zabiegu sanacji jamy ustnej w znieczuleniu ogólnym.
Lucky po wykonanym zabiegu z dumą prezentuje swój hollywoodzki uśmiech.

Wynicowanie błony śluzowej odbytu z powodu biegunki u Luny.

Luna to 6 miesięczna kotka, która trafiła do naszego gabinetu z objawami uporczywej, nieustającej biegunki.
Biegunka była u kotki tak intensywna, że doszło aż do wynicowania błony śluzowej odbytu.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale zbadaliśmy Lunę klinicznie i wykonaliśmy testy w kierunku giardiozy. Wyszły one pozytywnie, wskazując nam jednoznacznie winowajcę – lamblię czyli giardię intestinalis.
Pasożyt ten uszkadza komórki nabłonka jelita cienkiego oraz kosmki jelitowe, które odpowiadają za wchłanianie. Dochodzi w konsekwencji do zaburzeń wchłaniania, które objawiają się uporczywą biegunką.
Biegunka potrafi być aż tak rzadka, że czasem jest konsystencji wody.
Płynny kał może zawierać domieszki krwi i śluzu. Objawy takie mogą utrzymywać się tygodniami! Tak też było w przypadku kotki Luny. Leczenie trwało kilka tygodni. Udało nam się zlikwidować lamblie.
Wykonaliśmy też w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym, polegający na odprowadzeniu wynicowanej błony śluzowej odbytu.
U Luny zdjęliśmy niedawno szwy. Kotka czuje się znakomicie.

Sylwester

Fajerwerkowe wystrzały to ogromny stres zarówno dla domowych pupili jak i zwierząt dziko żyjących. Podczas wybuchów petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają one w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie.
Przerażone ptaki zrywają się do lotu i rozbijają o fasady budynków.
Inne zwierzęta w popłochu podejmują próbę ucieczki, która kończy się poważnymi okaleczeniami a nawet śmiercią.
Wiele miast takich jak: Kraków, Poznań, Białystok, Toruń, Gdańsk i Olsztyn zrezygnowało z miejskiego pokazu fajerwerków w Noc Sylwestrową na rzecz pokazów laserowych. Dzięki temu będzie bezpieczniej, nie mniej efektownie i zdrowiej dla naszych czworonożnych ulubieńców oraz zwierząt dziko żyjących.
Mamy nadzieję, że wkrótce Rzeszów i Boguchwała zastąpią sylwestrowe pokazy pirotechniczne pokazami laserowymi.