maj 2021

Toaleta futerka po zdjęciu szwów.

Zdjęcia przedstawiają niespełna roczną kotkę Frankę, u której w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale wykonaliśmy zabieg owariohisterectomii.
Na zdjęciach przesłanych od opiekunki tej ślicznej tricolorki widać jak Frania po zdjęciu szwów w naszym gabinecie wykonuje po przyjeździe do domu toaletę całej swojej sierści.
Przez okres 10 dni od momentu wykonania zabiegu operacyjnego, nosząc kołnierz pozabiegowy i ubranko pooperacyjne, nie mogła ona pielęgnować swojego futerka.
Teraz nadrabia zaległości. 😉

Ratowanie Atosa

Właściciele 7-tygodniowego Atosa znaleźli go zmarzniętego, siedzącego w wiaderku z zimną wodą.
Piesek zeskakując stopień po stopniu ze schodów wpadł do wiaderka, z którego nie mógł się wydostać. Psiak zanim został znaleziony przesiedział tam dobrych kilka godzin.
Trafił do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek w Boguchwale już niejedzący, niepijący, osowiały, z ropnym wypływem z otworów nosowych, mocno wystającymi trzecimi powiekami i stanem zapalnym górnych dróg oddechowych.
Atos był mocno zapchlony a w jego sierści była masa wszołów. Piesek z trudem podnosił głowę do góry.
W gabinecie rozpoczęliśmy leczenie malucha. Już po pierwszym dniu od wdrożonego leczenia Atosik poczuł się znacznie lepiej, co uwieczniliśmy na zdjęciach.

Wnętrostwo – wada przekazywana potomstwu.

Zdjęcia przedstawiają 10-miesięcznego kota Franka, który jest wnętrem jednostronnym.
Oznacza to, że tylko jedno jego jądro prawidłowo odbyło wędrówkę z jamy brzusznej poprzez kanał pachwinowy do worka mosznowego. Lewe jądro pozostało w jamie brzusznej. Wewnątrz ciała panuje wyższa temperatura, dlatego jądro jest niedorozwinięte i znacznie mniejsze od jądra obecnego w mosznie. Kilkanaście razy częściej podlega ono nowotworzeniu.
Wnętrostwo jest wadą genetyczną. Osobniki obarczone wnętrostwem należy likwidować z hodowli czyli poddawać zabiegowi kastracji aby nie przekazywały wady swojemu potomstwu. Dotyczy to również zwierząt nierasowych!
U tego liliowego kota brytyjskiego pod kontrolą USG w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale zlokalizowaliśmy niezstąpione lewe jądro obecne w jamie brzusznej. Franka w znieczuleniu ogólnym poddaliśmy zabiegowi kastracji. Zostało usunięte jądro znajdujące się w worku mosznowym, jak i to, obecne w jamie brzusznej.

Systematyczne odrobaczanie zwierząt.

Zdjęcia przesłane od właścicielki 5 kotów i 2 psów.
Wszyscy jej czworonożni podopieczni czuli się rewelacyjnie i nie wykazywali żadnych objawów zapasożycenia.
Nagle jeden z kotów zwymiotował dwa tasiemce. Kocurowi dopisywał znakomity apetyt, czuł się bardzo dobrze i nie wykazywał osowienia.
Przypominamy o systematycznym odrobaczaniu dorosłych zwierząt co 3 miesiące.
Kocięta i szczenięta odrobaczać należy co miesiąc do ukończenia 6 miesiąca życia.
Jeśli zwierząt jest więcej niż jedno, to odrobaczamy je wszystkie razem, w tym samym czasie.
Pasożytami wewnętrznymi od zwierząt mogą zarazić się ludzie!

W dniu 14.05.2021 (piątek) gabinet będzie nieczynny.

W dniu 14.05.2021 (piątek) gabinet będzie nieczynny.

W związku ze zniesieniem obowiązku noszenia maseczki NA ZEWNĄTRZ, informujemy, że przyjmujemy pacjentów NIE na PARKINGU lub PODWÓRKU, lecz w małym pomieszczeniu gabinetowym więc klienci wchodzący do gabinetu MUSZĄ posiadać ochronną MASECZKĘ NA TWARZY !
Osoby nieposiadające swoich środków ochrony, chcąc wejść, muszą przed wizytą zakupić je w naszym gabinecie.
Maseczka – 5 zł.

Oprócz tego, podczas trwania pandemii:
– Do gabinetu ze zwierzęciem wchodzi tylko jedna osoba.
– Dzieci nie wchodzą do gabinetu!
Oczekują one na rodzica w poczekalni lub w samochodzie.

Świerzb uszny u królicy Pusi.

Świerzb uszny u królików (Psoroptes cuniculi) atakuje króliki niezależnie od wieku i umiejscawia się u podstawy ucha, po wewnętrznej stronie małżowiny usznej, a także w przewodzie słuchowym zewnętrznym. Z czasem przenosi się na skórę grzbietu, głowę, szyję i na łopatki.
Na zdjęciach 10-miesięczna królica, u której w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale zdiagnozowaliśmy tą chorobę pasożytniczą.
8 kg Pusia jest obecnie w trakcie leczenia.🐰

Czekolada jest trująca dla zwierząt.

Nela to 2,5-letnia suczka rasy beagle, która uwielbia jeść.
Właściciele Neli dobrze zdają sobie sprawę z tego, że kawa i produkty zawierające w swoim składzie kakao są trujące dla zwierząt.
Nastoletnia opiekunka suczki będąc z nią sama w domu, dość szybko zorientowała się, że ze stołu nagle zniknęła duża płaskorzeźba czekoladowego jaja wielkanocnego. Dziewczynka przerażona odkryciem natychmiast zadzwoniła do naszego gabinetu. Ponieważ w domu nie było osoby dorosłej, która mogłaby przywieźć psa do gabinetu, a dziewczynka przejęła się całą sytuacją i była mocno roztrzęsiona, lekarz weterynarii pojechał po suczkę i jej nastoletnią właścicielkę.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale sprowokowano u suczki wymioty. Było to możliwe, gdyż od pochłonięcia czekolady nie minęło więcej niż około 20-25 minut i nie zdążyła się ona jeszcze wchłonąć z przewodu pokarmowego.
Wchłaniające się, zawarte w czekoladzie metyloksantyny (teobromina i kofeina), powodują zwężenie naczyń krwionośnych mózgu, wzmożoną kurczliwość mięśnia sercowego, pobudzenie centralnego układu nerwowego, drgawki i śmierć zwierzęcia.
W gabinecie zabezpieczono Nelę odpowiednimi lekami.
Cała historia skończyła się szczęśliwie dzięki błyskawicznej reakcji opiekunki Neli. Brawa dla naszej nastoletniej bohaterki za wzorową postawę!👩

W czwartek 06.05.2021 gabinet będzie krócej czynny.

W dniu 06.05.2021 roku (czwartek) Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek w Boguchwale będzie czynny wyjątkowo: 10:00 – 14:30.
Przypominamy, że przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja na konkretną godzinę.
Podczas trwania pandemii:
▪︎ Do gabinetu ze zwierzęciem wchodzi tylko jedna osoba.
▪︎ Dzieci nie wchodzą do gabinetu!
Oczekują one na rodzica w poczekalni lub w samochodzie.
▪︎ Klienci wchodzący do gabinetu muszą posiadać ochronną maseczkę na twarzy.
Osoby nieposiadające swoich środków ochrony, chcąc wejść, muszą przed wizytą zakupić je w naszym gabinecie.
Maseczka – 5zł 

Pokaż mniej
— w

Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek.

Hormonalne znaczenie terenu.

Borys to około roczny kocur, który po osiągnięciu dojrzałości płciowej zaczął znaczyć teren w domu swoich opiekunów.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale przeszedł zabieg kastracji.
Od tego momentu problem z terytorialnym znaczeniem terenu skończył się.🐈