Marzec 2019

Kastracja to inwestycja w zdrowie psa.

Na zdjęciu widoczny jest niewielki jeszcze guz jądra lewego u psa Pitusia.
Kolejne zdjęcie przedstawia zmienione już nowotworowo, kilkukrotnie większe jądro prawe oraz widoczne przerzuty w okolicę załopatkową.
Zabieg kastracji psa, szczególnie w młodym wieku zapobiega sytuacjom przedstawionym na zdjęciach.
Kastracja psów i sterylizacja suk jest inwestycją w ich zdrowie. Jest zabiegiem jednorazowym, wykonywanym raz na całe życie zwierzęcia!
Przy okazji trwającej jeszcze do końca marca 2019 roku Akcji Sterylizacji w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek, zachęcamy Państwa do zapisów swoich czworonogów na zabiegi w promocyjnych, niższych cenach.🐈🐱🐕🐶🐩

Akcja sterylizacji 2019.

Bardzo cieszy nas fakt, że ustalona przez nas promocja na zabiegi sterylizacji i kastracji zwierząt, obowiązująca w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek od 20 lutego do 31 marca 2019 roku cieszy się tak ogromnym zainteresowaniem.😃🤩
Oto półtoraroczny Dino.😍 Najmniejszy jak do tej pory, bo ważący niespełna 1,6 kg pies poddany zabiegowi kastracji w obowiązującej w tym roku Akcji Sterylizacji w naszym gabinecie.
Przypominamy, że akcja w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek trwa tylko do końca marca, więc już dziś zapisz swoje zwierzę na zabieg w promocyjnej cenie!🐕🐈
Więcej informacji na ten temat i zapisy pod nr. tel. 17 7790117 (w godzinach pracy gabinetu).

Wielka Brytania traci status kraju członkowskiego – zmiany dla podróżujących ze zwierzętami.

Uwaga! Ważne informacje dla osób podróżujących ze swoimi czworonogami do Wielkiej Brytanii po 29 marca 2019 roku!

Przemieszczanie zwierząt towarzyszących z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019 r.

Z dniem 29 marca 2019 r., w związku opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej (UE) kraj ten utraci status kraju członkowskiego i stanie się tzw. państwem trzecim. Powyższe oznacza zmianę wymagań dotyczących przemieszczania/przywozu zwierząt z ww. państwa na terytorium UE.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską (KE) w chwili obecnej Wielka Brytania nie została umieszczona na żadnej z list KE uprawniających do stosowania dotychczasowych, „uproszczonych” zasad przemieszczania zwierząt domowych towarzyszących podróżnym (tryb „uproszczony”: chip, szczepienie p/wściekliźnie, paszport).

W związku z powyższym psy, koty oraz fretki przemieszczane z Wielkiej Brytanii do UE po 29 marca 2019 r. będą musiały spełniać nastepujące wymagania:
-być prawidłowo oznakowane (mikrochip),
-posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie,
-posiadać badania przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
-posiadać dokument identyfikacyjny – świadectwo zdrowia.

UWAGA! Paszport dla zwierząt domowych wydany w Wielkiej Brytanii nie będzie dłużej dokumentem uprawniającym do przemieszczenia/przywozu zwierząt na terytorium Unii Europejskiej.

Zasady wwozu psów, kotów fretek na terytorium Wielkiej Brytanii po 29 marca 2019 r. nie ulegają zmianie dla obywateli Unii Europejskiej:
-zwierzęta muszą być prawidłowo oznakowane (mikrochip),
-zwierzęta musza posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
-zwierzęta muszą posiadać paszport wydany w UE;
-psy musza zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis.
Jeżeli podczas kontroli zostanie stwierdzona niezgodność z ww. zasadami zwierzę może zostać poddane kwarantannie na okres do 4 miesięcy, lub zostanie wydana decyzja zakazująca wjazdu na terytorium Wielkiej Brytanii. Wszystkie powyższe czynności urzędowe przeprowadzane są na koszt osoby odpowiedzialnej za zwierzę w czasie podróży.

Więcej informacji dotyczących przemieszczania zwierząt po opuszczeniu przez Wielką Brytanię UE jest dostępnych na stronie internetowej KE, w przewodniku oraz na stronie internetowej właściwych władz weterynaryjnych Wielkiej Brytanii.

Więcej informacji na temat przemieszczania psów, kotów fretek z państw trzecich do UE przeczytasz tutaj. Wszystkie inne zwierzęta domowe towarzyszące podróżnym mogą być przemieszczane do Polski na zasadach przemieszczania zwierząt z państw trzecich.

Więcej informacji na temat zasad obowiązujących po BREXIT dostępnych jest tutaj:https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/brexit

 

Świerzb uszny.

Na zdjęciach wykonanych w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale widoczne są świerzbowce uszne (otodectes cynotis) czyli maleńkie pajęczaki należące do rzędu roztoczy.
Pasożytują w zewnętrznym kanale słuchowym zwierząt, dążąc w nim niewielkie lecz liczne korytarze oraz kieszonki, powodując przy tym ból, silny, uporczywy świąd i doprowadzają do zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego.
Świerzbowce uszne odżywiają się płynem tkankowym i złuszczonym naskórkiem powstałym podczas uszkadzania tkanek przewodu słuchowego.
Można je wykryć w badaniu mikroskopowym preparatu, wykonanego z pobranej wydzieliny usznej.
U kocura Tośka i kotki Gryzeldy w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek w Boguchwale w ten sposób zdiagnozowany został świerzb uszny.
Oba koty są obecnie w trakcie leczenia.