luty 2019

Test na obecność pcheł w sierści zwierzęcia.

Fakt, że nie znajdują Państwo w sierści swoich psów lub kotów przebiegających pcheł nie oznacza, że ich tam nie ma i nie opijają Państwa zwierząt z krwi.
Zdjęcia przedstawiają małe, ciemne punkciki dające się zauważyć po rozgarnięciu sierści zwierzęcia.
Mogłoby się wydawać, że to drobny piasek lub inne niewielkie zabrudzenia bo kot czy pies wychodzi przecież na zewnątrz.
W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek wykonaliśmy krótki test na obecność pcheł, który mogą Państwo wykonać również w swoim domu, używając zamiast ligniny białego ręcznika papierowego, chusteczki higienicznej lub papieru toaletowego.
Zmoczyliśmy ligninę wodą i nanieśliśmy na nią czarne, niepozorne drobinki znalezione w sierści kota.
Już po kilku minutach ciemne punkciki zabarwiły mokrą ligninę na rudo-czerwony kolor. Potwierdza to obecność pcheł w sierści zwierzęcia.
Jak to możliwe?
Pchła pożywiając się na swoim żywicielu oddaje w tym samym momencie kał. Kał ten zawiera krew, stąd też czerwonawe zabarwienie ligniny.
Reasumując – Tyle razy pchła pobierała krew od naszego pupila ile ciemnych punkcików jesteśmy w stanie znaleźć w sierści.
Zachęcamy Państwa do wykonania tego prostego testu w domu, a jeśli wyjdzie on pozytywnie to zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek po dobór odpowiedniego preparatu przeciwko pchłom.

Akcja sterylizacji luty-marzec 2019 – promocyjne ceny zabiegów.

Sterylizacja i kastracja zwierząt w promocyjnych cenach w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek trwa od 20.02.2019 do 31.03.2019 roku.

Uwaga ! Promocyjne ceny zabiegów nie obejmują sterylizacji suk. Promocja dotyczy wyłącznie zabiegu sterylizacji kotek, kastracji kocurów i kastracji psów.

Ceny zabiegów :

  • Kastracja kocura – 80 zł
  • Sterylizacja kotki – 130 zł
  • Kastracja psa do 20 kg masy ciała – 150 zł
  • Kastracja psa > 20 kg masy ciała – 200 zł

Podana cena obejmuje zabieg sterylizacji/kastracji w znieczuleniu ogólnym, opiekę pooperacyjną, antybiotykoterapię po zabiegu i zdjęcie szwów (przy zabiegach bezproblemowych).

Konieczne może być przeprowadzenie zabiegów przygotowujących zwierzę do zabiegu np. odrobaczenie, szczepienie, odpchlenie, badania diagnostyczne.

Zwierzę zapisywane przez opiekuna na zabieg powinno być w dobrym stanie zdrowia oraz odpowiednio przygotowane do zabiegu czyli operacji.

Lekarz weterynarii ma prawo (a właściwie to obowiązek) odstąpić od przeprowadzenia wcześniej umówionego zabiegu jeżeli zwierzę będzie chore lub opiekun odpowiednio go nie przygotuje.


Uwaga !!!

Obowiązkowa jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu kontroli stanu zdrowia zwierzęcia przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Zapisy na zabiegi pod numerem telefonu : 17 7790117 ( w godzinach pracy gabinetu )

Oświadczenie.

Warszawa, dnia 12 lutego 2019 r.

OŚWIADCZENIE

W nawiązaniu do licznych publicznych wypowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi samorząd lekarzy weterynarii czuje się w obowiązku sprostować nieprawdziwe informacje, które zostały przekazane opinii publicznej.

Nie jest prawdą, że nadzór i badanie mięsa wykonują lekarze weterynarii w ramach prywatnej praktyki. Urzędowi lekarze weterynarii są wyznaczeni na drodze decyzji administracyjnej powiatowego lekarza weterynarii i wykonują czynności w imieniu i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii.

Nie jest prawdą, że rzeźnie płacą za nadzór i badanie mięsa urzędowym wyznaczonym lekarzom weterynarii. Wynagrodzenie urzędowych lekarzy weterynarii nadzorujących pracę rzeźni pokrywa budżet państwa. Wysokość tego wynagrodzenia określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wynagrodzeniach i nie jest ono w żaden sposób zależne od właściciela ubojni. Co więcej, nawet jeżeli rzeźnia zbankrutuje lub ma kłopoty finansowe, urzędowy lekarz weterynarii i tak otrzyma swoje wynagrodzenie z budżetu państwa jako funkcjonariusz publiczny. Środki finansowe na wynagrodzenia dla lekarzy weterynarii za badanie zwierząt rzeźnych to osobna pozycja w planie finansowym każdego powiatowego inspektoratu weterynarii, środki te są przyznawane w ramach ustawy budżetowej po stronie wydatków. Z kolei opłaty, jakie ponosi rzeźnia za nadzór lekarzy urzędowych, trafiają bezpośrednio na rachunek bankowy dochodów Skarbu Państwa. Ich wysokość określa kolejne rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Reasumując, należy ponownie podkreślić, że stwierdzenie, iż rzeźnie płacą lekarzom urzędowym jest nieprawdziwe. Obecnie funkcjonujący system gwarantuje pełną niezależność merytoryczną i finansową urzędowych lekarzy weterynarii od podmiotu przez nich kontrolowanego.

Należy podkreślić, że wyznaczeni lekarze weterynarii są w świetle prawa funkcjonariuszami publicznymi i podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych. Lekarze wyznaczeni wykonują czynności w imieniu
i na rzecz powiatowego lekarza weterynarii.

Przypominamy także, że zgodnie z art. 16 ustawy o Inspekcji Weterynaryjnej urzędowy lekarz weterynarii podlega Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, który może go odwołać w przypadku niewywiązywania się z obowiązków. Nie ma zależności służbowej między właścicielem ubojni, a urzędowym lekarzem weterynarii.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna pragnie jednocześnie zauważyć, że publiczne wypowiedzi ministra rolnictwa, które dezawuują pracę lekarzy wyznaczonych mówiąc, że „dochodzi do sytuacji, że ten lekarz bardziej pilnuje interesu właściciela zakładu, bo jest uzależniony od właściciela ubojni” są nieprawdziwe, krzywdzące i nie budują pozytywnego wizerunku krajowego systemu urzędowej kontroli żywności. Wszystkim uczestnikom rynku: rolnikom, przetwórcom, lekarzom weterynarii oraz administracji państwowej powinno zależeć na zażegnaniu kryzysu, a nie jego podsycaniu.

Na marginesie pragniemy zauważyć, że praktyka wyznaczania urzędowych lekarzy weterynarii do wykonywania czynności urzędowych (kontrakt) jest powszechna w krajach Unii Europejskiej.

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna z zadowoleniem przyjmuje zapowiedź wzmocnienia kadrowo-finansowego Inspekcji Weterynaryjnej, o co zabiegaliśmy od kilkunastu lat. Niemniej jednak z niepokojem przyjmujemy pojawiające się nieoficjalnie informacje, że resort rolnictwa planuje także ograniczyć liczbę lekarzy weterynarii nadzorujących ubój i częściowo zastąpić ich tzw. personelem pomocniczym. Zwracamy uwagę, że takie działania oznaczają dalsze „poluzowywanie” systemu bezpieczeństwa żywności i będą dużym zagrożeniem dla konsumentów i całego polskiego eksportu żywności. Co więcej, takie próby zmiany przepisów będą niezgodne z unijnym prawem. W dalszym ciągu obowiązuje bowiem na terenie Unii Europejskiej art. 5 rozporządzenia (WE) Nr 854/2004, który mówi, że badanie w rzeźniach przeprowadza i za nie odpowiada tylko i wyłącznie lekarz weterynarii!

Jacek Łukaszewicz

Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej

Dzień Zakochanych.

14 lutego w Dzień Zakochanych zachęcamy do dzielenia się ze zwierzętami miłością, nie słodkością – czekoladą!
Dla nas ludzi kilka niewinnych kostek czekolady jest odrobiną przyjemności, dla zwierząt czekolada jest trucizną!
Zawiera ona trujący dla zwierząt związek – teobrominę.
Już 200g czekolady może spowodować śmierć psa średniej wielkości.
Dawka toksyczna dla kotów wynosi 200 mg/kg masy ciała, natomiast dla psów 100 – 300 mg/kg masy ciała.
Teobromina to substancja szczególnie toksyczna nie tylko dla psów i kotów, lecz również dla koni, papug, nornic i królików.
Jeśli chcą Państwo dogodzić Swoim Pupilom w Walentynki proponujemy podrapać za uchem, przytulić lub podać przysmak specjalnie przeznaczony dla zwierząt.

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe.

Zdjęcia przedstawiają wymianę uzębienia u 6-miesięcznego kocura.
Pęseta kolejno wskazuje:
* podwójne kiełki – mleczny, który jeszcze nie wypadł i obok już kieł stały.
* wymianę przedtrzonowców w szczęce i żuchwie – pod wypadającym mleczakiem widać już dosyć dużego zęba stałego.
Większość zębów mlecznych u kotów ulega sprawnej, bezproblemowej i całkowitej wymianie na stałe do 6,5 miesiąca życia.
Dość częstą nieprawidłowością są przetrwałe kiełki mleczne, które jak sama nazwa wskazuje, nie wypadają wraz z innymi zębami mlecznymi lecz trwale pozostają obok wyrośniętych już kłów stałych. Jeśli kły mleczne same nie wypadną do 6,5 miesiąca życia kota to należy je chirurgicznie usunąć w znieczuleniu ogólnym w gabinecie weterynaryjnym. Nie usunięte powodują zbyt ciasne ułożenie zębów w szczęce lub żuchwie, negatywny wpływ na ustawienie innych zębów, doprowadzają do wad zgryzu, nieprawidłowego wzrostu zębów stałych, nadmiernego i szybkiego odkładania płytki nazębnej a w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł.

Zguba się odnalazła.

Niezmiernie miło nam poinformować, że kot po ponad 3 tygodniowej nieobecności odnalazł się. W tej chwili przebywa już w swoim domu. 

W dniu 1.01.2019 roku zaginał duży, rudy kot przy ul. Kotuli w Rzeszowie. Kot posiada mikroczip. Proszę o pomoc w jego odnalezieniu. Jeśli ktoś widział kota lub posiada jakiekolwiek informację na temat gdzie może przebywać proszony jest o kontakt pod numerem telefonu : 661 600 646.