grudzień 2018

Z dokarmiania kaczek chlebem jest więcej szkody niż pożytku.

 Karmienie ptaków wodnych szczególnie zimą, kiedy trudno im zdobyć pożywienie jest dla nas dużą przyjemnością. Zabieramy dla kaczek i łabędzi z domów chleb lub bułki. Jesteśmy przekonani, że karmiąc je tym robimy dobry uczynek.
Dieta ptaków oparta na białym pieczywie ma zbyt wysoką zawartość białek i węglowodanów, za to brak w niej witamin D, E i manganu.
Ciągłe dokarmianie chlebem powoduje, że ptaki polegają tylko i wyłącznie na tym źródle pożywienia zamiast na swojej naturalnej diecie. W konsekwencji uzależniają się od białego pieczywa i nie chcą jeść nic innego. Taka dieta jest dla nich zabójcza gdyż doprowadza do trwałej deformacji stawów skrzydeł w wyniku czego lotki skrzydeł odstają co uniemożliwia ptakom latanie i doprowadza do ich śmierci.
Jeśli chcemy dokarmiać kaczki i łabędzie należy to robić tylko i wyłącznie w czasie mrozów. Przy temperaturach powyżej zera doskonale dadzą sobie radę same, bez naszej pomocy.
Odpowiednim pokarmem dla nich będzie drobno pokrojona marchewka lub biała kapusta oraz ziarna zbóż np. słonecznika. Świetnie nadaje się również ugotowana bez dodatku soli kasza gryczana, jęczmienna lub pęczak.
Pamiętajmy aby nie wrzucać przygotowanego dla ptaków pokarmu do wody, tylko rozsypywać go na brzegu.

Wystrzały Sylwestrowe.

Fajerwerkowe wystrzały to ogromny stres zarówno dla domowych pupili jak i zwierząt dziko żyjących. Podczas wybuchów petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają one w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Przerażone ptaki zrywają się do lotu i rozbijają o fasady budynków. Inne zwierzęta w popłochu podejmują próbę ucieczki, która kończy się poważnymi okaleczeniami a nawet śmiercią.
Wiele miast takich jak: Kraków, Poznań, Białystok, Toruń, Gdańsk i Olsztyn zrezygnowało z miejskiego pokazu fajerwerków w Noc Sylwestrową na rzecz pokazów laserowych. Dzięki temu będzie bezpieczniej, nie mniej efektownie i zdrowiej dla naszych czworonożnych ulubieńców oraz zwierząt dziko żyjących.
Mamy nadzieję, że wkrótce Rzeszów i Boguchwała zastąpią sylwestrowe pokazy pirotechniczne pokazami laserowymi.

Dzień Świętego Mikołaja.

6 grudnia to dzień, w którym do wszystkich domów przychodzi Święty Mikołaj z prezentami. Często zwierzęta traktujemy jak członków naszej rodziny i także na nie pod choinką czekają upominki. Psy i koty w schroniskach dla zwierząt nie mają domów i kochających właścicieli. W tym dniu warto pomyśleć również o nich. Zachęcamy aby całą rodziną wybrać się do przytuliska, przywieźć ze sobą ciepłe koce, karmę, zabawki, obroże lub smycze. Dzięki takiemu zachowaniu dajemy przykład najmłodszym. Budzi to w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Każdy z nas przecież może być Świętym Mikołajem