listopad 2017

Wszoły – pasożyty psów, kotów i innych zwierząt.

 

Wszoły są pasożytami psów, kotów, świnek morskich, królików, ptaków, koni i przeżuwaczy. Ludzie najczęściej mylą je z pchłami lub wszami.
Wszoły są małymi owadami przystosowanymi do pasożytniczego trybu życia. Bytują na skórze i sierści zwierząt. Osiągają długość około 2 mm, możemy je, więc zobaczyć gołym okiem. Ich ciała są płaskie, o żółtobrązowej barwie, zaś kończyny zwieńczone są krótkimi, mocnymi szponami, dzięki którym pasożyt może mocno przytwierdzić się do sierści nosiciela. Żywią się włosami, piórami i złuszczającymi się warstwami naskórka swoich żywicieli. Niektóre gatunki mogą również odżywiać się krwią.

Wywołują chorobę zwaną wszołowicą. Wszoły najczęściej atakują młode, niezadbane zwierzęta. Mogą one również gnieździć się na starszych zwierzętach, które podupadły na zdrowiu.

Objawy:

– widoczne gołym okiem poruszające się pasożyty na skórze i sierści.

– widoczne jaja pasożytów przylepione do włosów.

– widoczne pełzające w sierści malutkie larwy.

– niepokój zwierzęcia i silny świąd.

– łupież obecny w sierści zwierzęcia spowodowany drapaniem.

Każdemu gatunkowi zwierząt (nosicieli) odpowiada szczególny rodzaj lub gatunek wszoła. Wszoły są wysoce wyspecjalizowane pod względem preferencji pokarmowych, dlatego zazwyczaj nie przemieszczają się pomiędzy gatunkami. Oznacza to, że wszoły nie przechodzą z psa i kota na człowieka. Wszoły spędzają całe życie na żywicielu (od jaja poprzez larwę do postaci dorosłej). Samice składają na zwierzęciu jaja zwane gnidami, przylepiając je mocno do podstawy włosów. Zwykle już po kilku dniach z jaj wykluwają się larwy, które po 3-5 tygodniach dwukrotnie linieją i osiągają dojrzałość płciową (stadium dorosłe). Wszoły przeżywają na żywicielu kilka miesięcy, a poza nim nie dłużej niż 10 dni.

Należy pamiętać, że wszoł psi (Trichodectes canis) tak jak i pchły może przenosić tasiemca psiego (Dipylidium caninum), którym może zarazić się człowiek. To kolejny ważny powód, dla którego należy zwalczać te pasożyty.

Jeśli zauważą Państwo takie owady na swoim pupilu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz weterynarii w gabinecie weterynaryjnym dobierze bezpieczny i skuteczny preparat do zwalczenia tych ektopasożytów.