październik 2017

25 października – Dzień Kundelka.

Polskie święto kundelka czyli wszystkich wielorasowych psów, obchodzone jest corocznie w dniu 25 października. To także dzień wejścia w życie Ustawy o Ochronie Zwierząt. Miłośnicy kundelków organizują wystawy psów wielorasowych a schroniska dla zwierząt dni otwarte, zachęcają ludzi do odwiedzin i adopcji psów nierasowych, których w schroniskach przebywa najwięcej. W tym dniu zachęca się miłośników zwierząt do wspomagania schronisk w postaci datków, karmy, koców, akcesoriów do pielęgnacji oraz zabawek dla psiaków.

Dziś załoga Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek życzy zarówno kundelkom małym jak i dużym, kochających właścicieli, ciepłego schronienia, pełnej miski i właściwej opieki weterynaryjnej.

Październik to miesiąc dobroci dla zwierząt.

Dzień 4 października rozpoczął Światowy Tydzień Zwierząt. Ten dzień to także rocznica śmierci Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt. Nie tylko początek tego miesiąca ale cały październik jest Międzynarodowym Miesiącem Dobroci dla Zwierząt. W tym okresie zastanówcie się Państwo w jaki sposób możecie pomóc bezdomnym, biednym zwierzętom i zróbcie to. Uświadamiajcie Państwo także osoby w swoim otoczeniu jak godnie i z szacunkiem traktować zwierzęta.

Jak zadbać o zdrowe stawy i kości psa?

Posiadając psa należącego do ras dużych, trzeba już od wieku szczenięcego zadbać o jego prawidłowy rozwój, gdyż w tym okresie kształtują się struktury kostne i chrzęstne. Szczenięta ras szybko rosnących takich jak : owczarek niemiecki, labrador retriever, golden retriever, czarny terier rosyjski, bernardyn, owczarek podhalański, owczarek kaukaski, dog niemiecki i wiele innych ras psów już w wieku szczenięcym zaczynają mieć problem z układem kostno-stawowym. Bardzo często zdarzają się kulawizny. Powodem kulawizn jest bardzo szybki wzrost szczeniąt dużych ras. Pies w krótkim okresie czasu potrafi kilkukrotnie zwiększyć masę swojego ciała. Tak szybki wzrost szczenięcia wpływa niekorzystnie na niewykształcone jeszcze chrząstki stawów i powoduje ich bolesność.

Kształtowanie się i wzrost struktur kostno-stawowych u szczeniąt ras dużych kończy się w wieku około 15-18 miesiąca życia. Mając na uwadze odpowiedni rozwój układu kostno-stawowego, dietę psa należy suplementować preparatami wspomagającymi prawidłowy rozwój kości i stawów.

Problem z bolesnością stawów i kulawiznami występuje również u psów starszych i w podeszłym wieku. Ze względu na to, że psy ras dużych i olbrzymich są predysponowane do chorób układu kostnego, co w starszym wieku odbija się na ich normalnym funkcjonowaniu, powinniśmy myśleć o zminimalizowaniu skutków dolegliwości z tym związanych (ból, trudności ze wstawaniem, poruszaniem się, kulawizną). Stosując chondroprotektory, do których zaliczamy m.in. chondroitynę i glukozaminę, możemy zapobiec, albo chociaż spowolnić wystąpienie zmian zwyrodnieniowych w stawach. Jak sama nazwa mówi, substancje te ochraniają i wspomagają funkcję stawów. Glukozamina jest naturalną substancją pobudzającą odbudowę chrząstki stawowej, wpływającą na sprawniejsze funkcjonowanie stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Substancja ta, budując tkankę chrzęstną, nadaje jej twardość i sprężystość. Glukozamina nie tylko buduje chrząstkę – bierze również udział w jej odżywianiu. Obie funkcje glukozaminy można zatem wykorzystać, aby stymulować odbudowę i regenerację zmienionej chorobowo chrząstki. Suplementacja preparatem zawierającym siarczan glukozaminy prowadzi do wzmocnienia owej chrząstki, a stopniowe jej odbudowywanie wpływa na poprawę sprawności ruchowej stawu oraz zmniejsza dolegliwości bólowe. Z kolei chondroityna hamuje rozkład chrząstki stawowej i pobudza jej naprawę. Jest ona niezbędna do prawidłowego metabolizmu, rozwoju i regeneracji chrząstki. Chondroityna zwiększa też uwodnienie stawu, co dodatkowo nawilża powierzchnie stawowe chrząstek. Poza tym działa przeciwbólowo, zwiększa ruchomość i stabilizuje szerokość szpary stawowej, wpływając tym samym na wytrzymałość oraz sprawność stawów u psów.

Serdecznie zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek po chondroprotektory dla Państwa pupili.