kwiecień 2017

Szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na Podkarpaciu 22.04.2017 – 01.05.2017.

Od 22.04.2017 (sobota) do 01.05.2017 (poniedziałek) na Podkarpaciu przeprowadzona zostanie wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki zostaną zrzucone z samolotów ale także będą wykładane ręcznie wokół osiedli ludzkich. Przynęta, którą otoczona jest szczepionka wydawać będzie wabiący zwierzęta zapach. Uwaga ! Działanie uodparniające szczepionki skierowane jest wyłącznie dla zwierząt dzikich. Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców, aby nie podnosili szczepionek, ponieważ przynęty dotykane przez ludzi nie będą już przyjmowane przez lisy. W czasie akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych (psów i kotów).

Okres wzrostu i rozwoju szczenięcia wymaga szczególnej uwagi ze strony opiekuna.

Po odsadzeniu szczenięcia od matki jego przewód pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Ograniczona zdolność trawienia sprawia, iż przewód pokarmowy jest bardziej wrażliwy niż u psa dorosłego. Karma podawana w tym czasie powinna ograniczać ryzyko wystąpienia zaburzeń trawiennych. Wszystkie rosnące psy wymagają karmy o bardzo wysokiej strawności, co zapobiega pojawieniu się biegunek. W okresie wzrostu zapotrzebowanie na energię u szczeniąt jest dwukrotnie wyższe niż u psów dorosłych. Dieta szczenięcia musi być więc precyzyjnie kontrolowana pod kątem poziomu energii, aby uniknąć ryzyka nadwagi, mogącej prowadzić do deformacji kostno-stawowych i zaburzeń wzrostu.

W Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek mogą Państwo nabyć najwyższej jakości karmę Royal Canin dla szczeniąt. Jest ona kompletnie i prawidłowo zbilansowana. Zawiera wszystkie składniki pokarmowe, których potrzebuje szczenię w okresie wzrostu i rozwoju.