styczeń 2017

Pielęgnacja sierści u kotów.

Czas poświęcony na szczotkowanie i czesanie sierści stanowi chwile zacieśniające więź łączącą kota i człowieka. Piękna sierść jest pierwszą oznaką doskonałego stanu zdrowia i odpowiedniej opieki właściciela. Opiekun powinien przyzwyczajać swojego kota do czesania i zabiegów pielęgnacyjnych już od najmłodszego wieku. Rytuał ten szybko stanie się dla kota przyjemnością. Dobrym rozwiązaniem na przyzwyczajenie kota do pielęgnacji jest kończenie sesji szczotkowania pieszczotami lub zabawą. Rozczesywanie sierści jest konieczne. Zabieg ten ma na celu usunięcie martwych włosów, które kot połyka podczas codziennej toalety. Jeśli w żołądku zgromadzi się zbyt duża ilość sierści dochodzi do tworzenia się kul włosowych (pilobezoarów). Powodują one zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego takie jak zaparcia, utratę apetytu, wymioty lub biegunkę, co wpływa niekorzystnie na zdrowie i prawidłowy rozwój kota.

U kotów ras krótkowłosych wystarczy szczotkowanie sierści raz w tygodniu. Do czesania powinno się używać miękkiej szczotki, najlepiej wykonanej z naturalnego włosia.

U kotów ras średnio i długowłosych codzienne kilkuminutowe szczotkowanie jest niezbędne. Zapobiega powstawaniu dredów (zbitej i splątanej mocno sierści). Najbardziej odpowiedni do czesania tego rodzaju włosa jest grzebień o długich, metalowych zębach. Sierść za uszami i pod szyją, trudno dostępna dla kota podczas toalety, jest najbardziej narażona na powstawanie kołtunów, dlatego wymaga szczególnej uwagi podczas czesania.

Linienie to nasilenie procesu wymiany włosa. Przypada na wiosnę i lato. W tym okresie wskazane jest zwiększenie częstotliwości i intensywności szczotkowania sierści kota. Przy nadmiernym wypadaniu włosów, łamliwej, matowej i suchej sierści należy podawać preparaty bogate w biotynę i cynk. Znacznie poprawią one jakość włosa, skrócą okres linienia, wzmocnią pazury oraz poprawią kondycję skóry zwierzęcia. Podczas stosowania tego typu preparatów sierść stanie się bardziej wytrzymała, gęsta i nabierze pięknego połysku.

Uwaga !

Podczas systematycznej toalety sierści u kota mogą Państwo natrafić na zmiany skórne takie jak:

– zmiany barwy skóry (zaczerwienienie, pociemnienie),

– zmiany struktury (łuszczenie naskórka, obrzęk skóry, uwypuklenia i wyniosłości skóry),

– zmiany dotyczące włosa (skrócenie sierści w danym miejscu, wyłysienia, przerzedzenia włosów),

– uszkodzenia skóry (strupy, zadrapania, rany),

– wykwity skórne (krosty, pęcherzyki),

– narośla, guzki.

Takie zmiany mogą świadczyć o stanie chorobowym więc nie należy ich bagatelizować. Niezwłocznie należy udać się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii.

Znaleziono psiaka w Boguchwale. Czy ktoś go szuka?

Piesek został znaleziony wczoraj (20.01.2017) około godziny 8 rano, niedaleko urzędu gminy w Boguchwale. Błąkał się po chodniku, parokrotnie wbiegł na szosę. Biegł za mną około 200 metrów, po czym, w trosce o jego bezpieczeństwo (parę razy wpadłby pod koła samochodów) zabrałem go do domu. Jest do odebrania pod adresem, ul. Tkaczowa 25 Boguchwała, tel. 8714-113 lub 785968937. Mały dobrze wychowany kundelek, maści czarnej, z białymi „wstawkami” na szyi. Miał czerwona obrożę z zerwanym/przegryzionym/odciętym cienkim sznurkiem.

Pierwsze posiłki zwierzęcia w nowym domu.

Zwierzę staje się nowym członkiem rodziny i musi nauczyć się zasad panujących w domu. Od początku pupil powinien akceptować dotykanie jego miski. Dobrym sposobem oswojenia zwierzęcia z taką sytuacją jest dosypywanie karmy lub podanie smakołyku gdy zwierze pobiera pokarm z miski.

Przez kilka pierwszych dni należy kontynuować podawanie karmy, do której zwierzę jest przyzwyczajone. Jeśli jest taka możliwość, należy dowiedzieć się od poprzedniego właściciela w jaki sposób żywiono naszego pupila (liczba posiłków dziennie, wielkość porcji, rodzaj podawanej karmy). Należy unikać gwałtownych zmian w żywieniu. W przypadku zmiany karmy zaleca się przestrzeganie 7-dniowego okresu przejściowego, podczas którego miesza się pokarmy, zwiększając stopniowo udział nowego. Takie postępowanie pozwoli uniknąć zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego takich jak luźne stolce i biegunki.

Plan zmiany karmy :

 • dzień 1 i 2 :          75% dotychczasowej karmy i 25% nowej karmy.
 • dzień 3 i 4 :          50% dotychczasowej karmy i 50% nowej karmy.
 • dzień 5 i 6 :          25 % dotychczasowej karmy i 75% nowej karmy.
 • dzień 7 :               100 % nowej karmy.

Uwaga! Nie należy podczas posiłku podawać zwierzęciu resztek ze stołu. Uczymy w ten sposób naszego pupila nachalnego zachowania. Dokarmianie zwierzęcia przy stole ma również niekorzystny wpływ na jego zdrowie (duża ilość soli, przypraw i innych dodatków) i może prowadzić do nadwagi.

Należy również pamiętać, że zwierzę musi mieć zawsze stały dostęp do świeżej wody oraz zapewniony spokój podczas jedzenia.

Rośliny domowe szkodliwe oraz trujące dla kotów.

Koty, wiedzione instynktem zazwyczaj podskubują lub zjadają rośliny przyniesione przez właścicieli do domu. Jeśli posiadamy w mieszkaniu rośliny, trzeba zachować szczególną ostrożność. Można poprosić lekarza weterynarii o pełną listę trujących roślin domowych.

Oto najczęściej spotykane szkodliwe dla kotów rośliny:

 • fiołek alpejski, cyklamen,
 • gwiazda betlejemska, poinsettia,
 • fikus, figowiec,
 • wisteria, glicynia,
 • filodendron,
 • rododendron,
 • azalia,
 • oleander pospolity,
 • bluszcz,
 • aukuba,
 • ostrokrzew,
 • jemioła,
 • groszek pachnący,
 • psianka koralowa.