grudzień 2016

Porady dla właścicieli, których psy nie przepadają za podróżami samochodem.

Od samego początku warto jest systematycznie przyzwyczajać psa do podróżowania samochodem. Jeśli ma być to dłuższa wyprawa, trzeba się do niej wcześniej odpowiednio przygotować.

Oto kilka wskazówek, które ułatwią wspólną wycieczkę z pupilem:

• Przed podróżą należy obowiązkowo zabrać psa na dłuższy spacer.

• Przed wejściem do samochodu można pobawić się ze zwierzęciem, aby było spokojniejsze.

• Wsiąść do auta z psiakiem, bawiąc się z nim i podając mu smakołyki.

• Przed dłuższą podróżą warto wybrać się na kilka krótszych przejażdżek z pupilem.

• Zawsze należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia zwierzęcia oraz odpowiednie zaświadczenia (np. zaświadczenie o szczepieniu psa przeciwko wściekliźnie).

• Dla bezpieczeństwa zawsze należy wyprowadzać psiaka z samochodu na smyczy.

• W przypadku choroby lokomocyjnej, lekarz weterynarii zaleci odpowiednie środki zapobiegawcze.

• W dłuższą podróż należy zabrać odpowiednią ilość karmy dla psa, miski, wodę do picia oraz ewentualnie podawane leki.

• Zwierzę nie powinno wystawiać głowy przez okno podczas podróży. Grozi to poważnymi urazami i infekcjami oczu, uszu oraz nosa.

• Przed wyjazdem za granicę należy umówić się na wizytę w gabinecie weterynaryjnym ze swoim pupilem. Lekarz weterynarii wyjaśni jakie czynności i dokumenty będą niezbędne do przekroczenia granicy ze zwierzakiem.

Jeżeli planujemy podróż bez psa, należy wcześniej zorganizować mu zastępczą opiekę. Pomocni mogą być znajomi, rodzina, wykwalifikowany opiekun lub hotel dla psów.

Pierwsza pomoc u zwierząt

 

Nawet najlepszy, najbardziej odpowiedzialny właściciel nie jest w stanie ustrzec swojego pupila przed różnymi wypadkami. Ważne jest, aby być przygotowanym na taką ewentualność. Znajomość zasad pierwszej pomocy, może uratować życie zwierzęcia.

Opisane poniżej sytuację wymagają interwencji lekarza weterynarii ! Przedstawione czynności mają jedynie na celu ustabilizowanie stanu zwierzęcia przed uzyskaniem niezbędnej pomocy lekarskiej.

Kontrola parametrów życiowych

• Czynność serca należy sprawdzić przykładając dłoń do klatki piersiowej.

• Oddechy sprawdza się poprzez obserwację ruchów klatki piersiowej lub przyłożenie wilgotnego palca do nozdrzy.

• Temperaturę u czworonoga mierzy się w odbycie za pomocą specjalnego termometru dla zwierząt – tę czynność wykona lekarz weterynarii po dotarciu do gabinetu weterynaryjnego.

Przenoszenie i transport do gabinetu weterynaryjnego

• Nigdy nie należy zakładać, że zwierzę nie ugryzie. Zranionego pupila nie należy przytulać, w nadziei, że ukoi to jego ból. Nigdy nie wolno zbliżać twarzy do głowy zwierzęcia.

• Psu należy założyć kaganiec lub w inny sposób zabezpieczyć się przed pogryzieniem (nałożenie opaski z bandaża na pysk). Małe zwierzęta można zawinąć w koc lub ręcznik.

• Wszelkie manipulacje należy wykonywać ostrożnie i natychmiast je przerwać, gdy zwierzę zaczyna być niespokojne. Nie wolno przeciągać zranionego zwierzęcia tylko należy je delikatnie podnieść.

Ukąszenia przez owady (np. pszczoła, osa itp)

Należy natychmiast zabrać zwierzę do lekarza weterynarii ! Czas ma zasadniczy wpływ na to czy zwierzę uda się uratować. Ukąszenie owada często prowadzi do silnego obrzęku tkanek, trudności w oddychaniu, wstrząsu i bezpośredniego zagrożenia życia zwierzęcia. Nie należy czekać na pojawiające się objawy (opuchlizna, obrzęk różnych części ciała w tym głowy, duszność, drgawki, wymioty, przekrwienie skóry). Najczęściej pojawiają się one już w kilka minut po ukąszeniu.

Zadławienie (igłą, kością, karmą, zabawką, kawałkiem patyka)

Należy delikatnie wyciągnąć język zwierzęcia i zajrzeć do jamy ustnej oraz gardła. Jeśli ciało obce jest wyraźnie widoczne, absolutnie nie należy podejmować próby jego usunięcia. Grozi to przesunięciem się ciała obcego w głąb dalszych odcinków przewodu pokarmowego i ich uszkodzeniem. Należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, który fachowo usunie ciało obce.

Udar cieplny (głównie latem wskutek pozostawienia psa w zamkniętym aucie lub na słońcu bez możliwości schowania się w cień i bez dostępu do wody)

Należy jak najszybciej przenieść psa w zacienione miejsce. Zwilżyć całe ciało zwierzęcia oblewając je letnią wodą. Następnie koniecznie przewieść czworonoga do gabinetu weterynaryjnego gdzie lekarz zbada parametry życiowe i udzieli zwierzęciu niezbędnej pomocy.

Krwotok

Krwotok tętniczy wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii. Krwotok taki charakteryzuje się jasnoczerwoną krwią, wypływającą silnym, trudnym do zatamowania strumieniem, pod dużym ciśnieniem. W drodze do gabinetu weterynaryjnego na ranę należy przyłożyć sterylną gazę lub inny czysty materiał i uciskać miejsce z którego wypływa krew.

Utrata przytomności (w wyniku porażenia prądem, podtopienia, niedrożności dróg oddechowych)

We wszystkich trzech przypadkach należy koniecznie, niezwłocznie zabrać zwierzę do lekarza weterynarii aby udzielił on pomocy zwierzęciu. W przypadku porażenia prądem, pod żadnym pozorem nie wolno dotykać psa, aż do momentu odłączenia źródła prądu.

Zatrucia (trutka na szczury i ślimaki, czekolada i inne wyroby czekoladowe, kawa, niektóre rośliny doniczkowe, środki chemiczne do oprysku traw i drzew, detergenty o słodkim smaku, preparaty przeciwko pchłom i kleszczom przeznaczone tylko i wyłącznie dla psów, które są toksyczne dla kotów !)

Jeśli jesteśmy posiadaczami zwierzęcia to należy usunąć z otoczenia wszystkie potencjalnie niebezpieczne środki, które mogłyby poważnie zaszkodzić naszemu pupilowi.

Jeśli zaobserwowaliśmy, że nasze zwierzę połknęło trującą substancję to natychmiast należy udać się z nim do lekarza weterynarii. Nie należy czekać na objawy zatrucia ! Im wcześniej zawieziemy czworonoga do gabinetu weterynaryjnego tym większe ma on szansę na przeżycie. Działanie lekarza zapobiegnie dalszemu wchłanianiu się trucizny z przewodu pokarmowego zwierzęcia. Czas ma tutaj decydujący wpływ! Jeśli nie jesteśmy pewni czy nasze zwierzę zjadło trującą substancję a wykazuje choć jeden z niżej wymienionych objawów, to natychmiast należy przewieść je do lekarza weterynarii bo może to świadczyć o zatruciu pupila:

– wymioty

– biegunka,

– drgawki,

– przeczulica na dźwięk, światło i dotyk,

– krew w kale,

– duszność,

– ślinotok,

– apatia,

– brak reakcji zwierzęcia na bodźce zewnętrzne (wołanie, dotyk)

Ważne aby właściciel zwierzęcia w wyżej wymienionych sytuacjach zachował przede wszystkim spokój. Jeśli nie wiecie Państwo jak powinniście się zachować w konkretnej sytuacji, a zagraża ona zdrowiu lub życiu Waszego pupila to koniecznie zadzwońcie do lekarza weterynarii, który udzieli niezbędnych informacji. 

Huczny Sylwester? Twój pupil nie musi się już bać.

Zbliża się okres okołosylwestrowy. Na niebie coraz częściej będą pojawiały się rozbłyski sztucznych ogni. Słychać będzie również głośne wybuchy, na które większość zwierząt reaguje strachem i  paniczną ucieczką. Serdecznie zachęcamy Państwa do wcześniejszych wizyt w naszym gabinecie w celu nabycia dla swoich pupili środków przeciwlękowych. Przyniosą one zamierzony efekt gdy zacznie się je odpowiednio wcześnie podawać zwierzęciu. Postarajmy się aby czas hucznej zabawy był przyjemny, nie tylko dla Nas ale i także dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Każdy pies ma szansę być posłuszny i ułożony pod warunkiem, że go tego nauczymy.

Wychowanie i nauka posłuszeństwa

Pies uczy się 24h na dobę przez całe swoje życie. Ważna jest konsekwencja właściciela oraz jasne określenie reguł i wymagań wobec zwierzęcia. W tresurze najlepiej stosować metodę nagradzania psa za jego dobre zachowanie. Pamiętajmy, że lepiej pupila uczyć prawidłowych zachowań niż oduczać utrwalonych już zachowań niepożądanych.

Właściciel może nagrodzić psa pieszczotą, zabawą, smakołykiem, czy pozwoleniem na coś (może to być zabawa z innym psem lub wyjście do ogrodu itp.). Trzeba pamiętać, że aby nagroda była skuteczna, powinna mieć w momencie stosowania bardzo duże znaczenie dla pupila.

Pierwszym odruchem właściciela na niepożądane zachowanie psa jest chęć ukarania go. Często kara wymierzana jest zbyt późno i zwierzę nawet nie wie, za co zostało skarcone, odczuwa jedynie strach. Istnieje również ryzyko, że ukarany pies zacznie reagować agresywnie – agresja rodzi agresje.

Kara w żaden sposób nie informuje psa o tym, jakiego zachowania od niego oczekujemy. Zamiast karcić zwierzę np. za skakanie na nas kiedy wracamy do domu, lepiej kazać mu usiąść i nagrodzić za grzeczne siedzenie na naszą komendę. W ten prosty sposób pies uzyskuje jasną wskazówkę jak zachowywać się w danej sytuacji.

Socjalizacja psa

Kontakt i zabawa z ludźmi i innymi zwierzętami uczy prawidłowych zachowań socjalnych, które młody pies wykorzysta w dorosłym życiu. Bardzo ważne jest aby pupil poznał jak najwięcej elementów nowego otoczenia (psy, inne zwierzęta, ludzie, samochody, tramwaje) co ułatwi jego socjalizację.

Nauka zachowania czystości

Nauka psa utrzymania czystości w domu nie jest skomplikowana. Wystarczy nieco cierpliwości, oraz szczególnie częste i regularne wyprowadzanie psiaka, zwłaszcza po posiłkach, zabawie i przebudzeniu. Nie należy czekać aż zwierzę samo upomni się o spacer. Nie wolno karać psa kiedy nabrudzi w domu. Trzeba zawsze nagradzać pupila, gdy załatwia się w pożądanym miejscu. Kiedy zwierzę zrozumie, że powinno załatwiać się na zewnątrz, trzeba jeszcze u niego utrwalić ten nawyk.

Nauka chodzenia na smyczy

Psa od samego początku należy przyzwyczajać do noszenia obroży i chodzenia na smyczy. Naukę chodzenia na smyczy należy rozpocząć w domu, ćwicząc kilka razy dziennie w krótkich seriach. Jeśli pupil ciągnie i rwie się na smyczy, należy stanąć bez ruchu i nic nie mówiąc odczekać, aż pies się uspokoi. Spokojnego już zwierzaka należy nagrodzić.