Każda nietypowa zmiana w zachowaniu, wyglądzie zwierzęcia lub uraz powinny stanowić sygnał do wizyty u lekarza weterynarii. Nie należy lekceważyć niepokojących objawów gdyż mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych.
Trzeba pamiętać, że leczenie rozpoczęte w początkowym stadium choroby często jest skuteczniejsze a także krótsze i mniej kosztowne.
Do gabinetu weterynaryjnego należy udać się ze zwierzęciem, gdy wystąpi choć jeden z objawów:
- utrata apetytu,
- utrata masy ciała,
- apatia, osowiałość,
- kichanie, kaszel,
- biegunka, wymioty,
- wypływ z oczu, nosa,
- gorączka lub obniżona temperatura ciała,
- pojawienie się wydzieliny z uszu, strupki i ranki w uszach,
- potrząsanie głową, przekrzywiona głowa,
- drapanie uszu lub ciała ( świąd ), wylizywanie ciała, zmiany na skórze,
- zmieniony zapach wyczuwalny z jamy ustnej,
- problemy z pobieraniem pokarmu, gryzieniem,
- kulawizna,
- wyczuwalne guzy, zgrubienia,
- krwawienie,
- częste oddawanie moczu, popuszczanie moczu w domu.
UWAGA !
Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem i wykonaniu badania klinicznego zwierzęcia oraz wybranych badań dodatkowych (np. badanie krwi, USG, RTG i inne) oceni stan zdrowia zwierzęcia i zaleci odpowiednie leczenie.
Nigdy nie należy zwierzętom podawać leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Wiele z leków przeznaczonych dla ludzi (np. aspiryna, czy popularne leki przeciwbólowe) są dla zwierząt silnie trujące.
Jeśli zauważyliście Państwo któryś z objawów u swojego zwierzęcia lub chcecie po prostu sprawdzić stan zdrowia swojego pupila, zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek. Przypominamy, że przed wizytą w gabinecie obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja. Tel. 17 7790117.