listopad 2016

Co powinno zaniepokoić właściciela zwierzęcia i skłonić do wizyty w gabinecie weterynaryjnym ?

Każda nietypowa zmiana w zachowaniu, wyglądzie zwierzęcia lub uraz powinny stanowić sygnał do wizyty u lekarza weterynarii. Nie należy lekceważyć niepokojących objawów gdyż mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych.

Trzeba pamiętać, że leczenie rozpoczęte w początkowym stadium choroby często jest skuteczniejsze a także krótsze i mniej kosztowne.

Do gabinetu weterynaryjnego należy udać się ze zwierzęciem, gdy wystąpi choć jeden z objawów:

  • utrata apetytu,
  • utrata masy ciała,
  • apatia, osowiałość,
  • kichanie, kaszel,
  • biegunka, wymioty,
  • wypływ z oczu, nosa,
  • gorączka lub obniżona temperatura ciała,
  • pojawienie się wydzieliny z uszu, strupki i ranki w uszach,
  • potrząsanie głową, przekrzywiona głowa,
  • drapanie uszu lub ciała ( świąd ), wylizywanie ciała, zmiany na skórze,
  • zmieniony zapach wyczuwalny z jamy ustnej,
  • problemy z pobieraniem pokarmu, gryzieniem,
  • kulawizna,
  • wyczuwalne guzy, zgrubienia,
  • krwawienie,
  • częste oddawanie moczu, popuszczanie moczu w domu.

UWAGA ! 

Lekarz weterynarii po przeprowadzeniu wywiadu z właścicielem i wykonaniu badania klinicznego zwierzęcia oraz wybranych badań dodatkowych (np. badanie krwi, USG, RTG i inne) oceni stan zdrowia zwierzęcia i zaleci odpowiednie leczenie.

Nigdy nie należy zwierzętom podawać leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Wiele z leków przeznaczonych dla ludzi (np. aspiryna, czy popularne leki przeciwbólowe) są dla zwierząt silnie trujące.

Jeśli zauważyliście Państwo któryś  z objawów u swojego zwierzęcia lub chcecie po prostu sprawdzić stan zdrowia swojego pupila, zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek. Przypominamy, że przed wizytą w gabinecie obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja. Tel. 17 7790117.

Wnętrostwo u psów (kryptorchismus).

Przez cały okres życia płodowego szczeniaka jądra znajdują się w jego jamie brzusznej , gdzie dojrzewają i rosną. Po porodzie pod wpływem działania hormonów jądra przemieszczają się przez otwarty kanał pachwinowy w kierunku worka mosznowego. U sześciomiesięcznego psa kanał pachwinowy powinien być już całkowicie zamknięty a jądra znajdować się już w mosznie.

Wnętrostwo to wada, w której jedno lub obydwa jądra zostają zatrzymane w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym i nie zstępują do worka mosznowego. Miejsce zatrzymania się jądra określa lekarz weterynarii w gabinecie weterynaryjnym podczas badania (omacywanie, badanie USG).

Niezstąpione jądro może pozostać w jamie brzusznej (wnętrostwo brzuszne) lub w kanale pachwinowym (wnętrostwo pachwinowe). W rzadkich przypadkach jądra mogą przemieścić się w inne okolice.

W zależności od tego czy zatrzymane zostało jedno czy dwa jądra mówimy o wnętrostwie jedno lub obustronnym. W przypadku wnętrostwa jednostronnego wada ta dotyczy dwukrotnie częściej jądra prawego.

Przyczyny

Wnętrostwo to zaburzenie natury genetycznej i jest przekazywane potomstwu.

Wpływ na płodność

– Jednostronne wnętry, mają zachowany popęd seksualny. Mogą mieć potomstwo, gdyż jądro obecne w mosznie wytwarza plemniki. Płodność jest oczywiście zmniejszona, ale zwykle wystarcza do zapłodnienia.
– Wnętry obustronne są bezpłodne, ponieważ temperatura wewnątrz ciała jest wyższa niż temperatura w mosznie o mniej więcej 4-5 stopni Celsjusza. Podwyższona temperatura hamuje spermatogenezę (proces wytwarzania plemników).

Powikłania

Jądra, które zostały zatrzymane w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym są mniejsze i zniekształcone. W niezstąpionych jądrach bardzo często dochodzi do procesu nowotworzenia. U psów wnętrów nowotwory jąder występują od 9 do 14 razy częściej niż u zdrowych psów. Mniej więcej połowa tych nowotworów to zmiany bardzo złośliwe ! Guzy te to najczęściej guzy z komórek Sertoliego i nasieniaki (seminoma).

Jeżeli pies jest wnętrem nie będzie mógł uzyskać uprawnień hodowlanych i nie będzie mógł być użyty do rozrodu. Psy wnętry nie mogą również brać udziału w wystawach FCI, ani w próbach i konkursach myśliwskich organizowanych przez PZŁ. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, aby pies wnęter lub pies wykastrowany nie mógł brać udziału w polowaniach. Kastracja w żadnym stopniu nie wpływa na jakość jego pracy i pasję myśliwską.

Leczenie

Jedyną bezpieczną i skuteczną metodą leczenia wnętrostwa jest chirurgiczne usunięcie niezstąpionego jądra lub jąder.

Przy okazji wykonywania zabiegu usunięcia wnętrostwa jednostronnego trzeba jednocześnie dokonać kastracji jądra obecnego w mosznie. Wskazaniem do kastracji jądra, które zstąpiło do moszny jest wykluczenie możliwości pokrycia suki i przekazania wady swemu potomstwu (wada dziedziczona).

Otyłość u zwierząt to choroba, którą trzeba leczyć.

waga psaOtyłość to olbrzymi problem społeczny – dotyczy nie tylko ludzi ale także ich zwierząt.

Przyczyn nadwagi i otyłości u zwierząt może być wiele:

– przyczyny zależne od człowieka (najczęstsze). Wynik niewłaściwego odżywiania i podkarmiania zwierzęcia.

– przyczyny niezależne od człowieka (występujące rzadziej) tzw. chorobowe – choroby metaboliczne, endokrynologiczne, niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy, cukrzyca. Te choroby mogą determinować obłą sylwetkę zwierzęcia.

Nadwaga i otyłość pupila – nieświadoma wina właściciela :

1) Zbyt duże porcje posiłków w porównaniu do małych rozmiarów zwierzęcia i jego niedużej aktywności fizycznej.

2) Podkarmianie zwierzęcia z dobrego serca – główna przyczyna nadwagi i chorobliwej otyłości.

Często zdarza się, że właściciele zwierząt dokarmiają swych czworonożnych przyjaciół smakołykami zbyt często i w zbyt dużej ilości. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy smakołyk (plasterek szynki, drobna resztka z obiadu, herbatnik, orzeszek, paluszek, kosteczka czekolady,) między głównymi posiłkami zwierzęcia to dodatkowe kalorie. Nadmiar kalorii dostarczany w sposób regularny kumuluje się w organizmie a zwierzę nie zawsze jest w stanie go zużytkować.

3) Niewłaściwy dobór karmy.

Opiekunowie psów małych ras lub mieszańców niewielkich rozmiarów często kupują karmę dla szczeniąt z powodu jej malutkich ziarenek i jej większej smakowitości. Nierzadko decydują się również na żywienie swoich pupili karmą przeznaczoną dla kotów, nie wiedząc, że jest ona dużo bardziej kaloryczna od karmy dla psów. Karma dla szczeniąt lub kotów jest nieodpowiednia bo nadmiernie kaloryczna dla psa dorosłego i w sile wieku. Stałe jej stosowanie doprowadzi do szybkiej nadwagi i otyłości u czworonoga.

biegnący pies4) Zbyt mała aktywność fizyczna lub jej całkowity brak.

Właściciele pomimo stosowania karmy adekwatnej do wieku i wielkości ich psa najczęściej nie zapewniają mu należytej aktywności fizycznej. Poprzez leniwy tryb życia ich pupil staje się otyły.

Konsekwencje otyłości u zwierząt :

– Nadmierny ciężar ciała i zbędne kilogramy, które zwierzę musi dźwigać na swoich łapach prowadzą do przeciążenia stawów kończyn i kręgosłupa, silnej ich bolesności i ciągłych kulawizn.

– Niekorzystny wpływ na układ krążenia – osłabienie mięśnia sercowego i rozwój niewydolności serca, która jest bezpośrednim stanem zagrażającym życiu zwierzęcia.

– Otyłość prowadzi do poważnych zaburzeń przemiany materii – przy utrzymującej się nadwadze, zwłaszcza u kotów, istnieje olbrzymie ryzyko rozwoju cukrzycy.

– U kotów otyłych często występują problemy z układem moczowym – zwężenie światła dróg wyprowadzających mocz, poprzez ucisk tkanki tłuszczowej z zewnątrz sprzyja zatkaniu cewki moczowej a w konsekwencji dyskomfort, ból a nawet pęknięcie pęcherza moczowego.

W dniu 11.11.2016 ( Narodowe Święto Niepodległości ) gabinet nieczynny.

Informujemy, że w dniu 11.11.2016 ( Narodowe Święto Niepodległości ) Gabinet  Weterynaryjny Bliźniaczek będzie nieczynny.

W dniu 12.11.2016 ( sobota ) gabinet będzie czynny tak jak zwykle czyli w godzinach od 9.00 – 14.00.

Przypominamy, że przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym obowiązuje wcześniejsza telefoniczna rejestracja. Zapisy na wizyty pod numerem telefonu 17 7790117.

Serdecznie zapraszamy 🙂