październik 2016

Ciepłe schronienie dla psa na jesień i zimę.

pies-w-budzie-3Na dworze panują coraz niższe temperatury. Noce są wyjątkowo chłodne. Podwórkowe psiaki potrzebują bezpiecznego i ciepłego kąta na tę porę roku.

O czym należy pamiętać, przygotowując budę dla psa:

1) należy wybrać odpowiedni rozmiar budy

nie może być ona zbyt mała bo psiakowi będzie wtedy w niej niewygodnie i nie będzie się czuł komfortowo.

nie może być też za duża bo psu będzie zimno. Nie będzie mógł ogrzać wnętrza dużej budy ciepłem, które wytwarza.

2) buda musi być szczelna, aby do wnętrza nie dostawała się wilgoć, woda i chłód,

3) domek należy postawić na podwyższeniu, by podłoga budy nie przemakała,

4) buda powinna być ustawiona bokiem do kierunku wiejącego wiatru,

5) na zimę budę należy ocieplić styropianem a od środka wnętrze domku wyłożyć słomą,

6) wejście do budy zasłonić kawałkiem koca aby zapobiec uciekaniu ciepła z jej wnętrza,

7) przed wejściem do budy należy umieścić podest dzięki któremu psiak nie będzie wnosił do środka budy dużej ilości brudu, wilgoci i śniegu,

Uwaga !

Nie należy wkładać do środka budy kocyków, legowisk i materiałowych rzeczy gdyż przemakają i zamarzają a zwierzę leżąc i przytulając się do nich szybko się wychładza.

Należy pamiętać o częstej zmianie wody w misce psa na ciepłą. Podczas ujemnych temperatur woda błyskawicznie zamarza i zwierzę nie może się napić.

Opieka nad osieroconymi szczeniętami.

Nowo narodzone szczenięta są całkowicie zależne od matki przez około 3 tygodnie, czyli przez okres ich intensywnego rozwoju. W tym czasie opieką nad szczeniakami, ich pielęgnacją i żywieniem zajmuje się suka. Młode przychodzą na świat zupełnie ślepe, głuche i bezradne, rodzą się z odruchem szukania i ssania, który pomaga w odnalezieniu mamy i w pobieraniu pokarmu. Dopiero około 10-14 dnia życia oseski zaczynają otwierać oczy, kanał słuchowy i powoli zaczynają reagować na bodźce dźwiękowe. Umiejętność wodzenia wzrokiem za przedmiotami czy człowiekiem nabywają dopiero około 3-4 tygodnia życia.

Zdarza się, że matka z różnych względów nie może uczestniczyć w odchowie potomstwa. Wtedy interwencja właściciela szczeniąt jest niezbędna. Należy jednak pamiętać, że odchów nowo narodzonych szczeniąt to praca pełnoetatowa.

1) żywienie osesków

Mleko suki jest najlepszym źródłem pożywienia dla osesków. W naturalnych warunkach za karmienie odpowiada matka. Wtedy szczenięta same decydują, kiedy i jak długo będą pobierały od niej pokarm. Zdarzają się jednak sytuacje w których to opiekun musi pełnić rolę matki zastępczej i karmić nowo narodzone szczenięta.

Dzienne zapotrzebowanie szczenięcia na mleko to około 15 ml/100 g masy ciała.

Należy pamiętać, że skład mleka suki znacząco różni się od składu mleka krowiego ! To właśnie po nie najczęściej sięgają opiekunowie osesków. To ogromny błąd – wysoka zawartość laktozy i węglowodanów w mleku krowim jest przyczyną biegunek oraz problemów żołądkowo-jelitowych, które prowadzą do szybkiego odwodnienia i śmierci nowo narodzonych szczeniąt.

Mleko suki jest dwukrotnie bardziej kaloryczne, jest bardziej tłuste, bogatsze w białko oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe, natomiast zawiera trzykrotnie mniej laktozy !

Skład mleka suki: woda 79%; białko 8%; tłuszcz 9%; cukier 2,5%; związki mineralne 0,9%; strawność 99%.

Chcąc odkarmić samodzielnie miot szczeniąt należy sięgnąć po specjalistyczne i gotowe preparaty mlekozastępcze dostępne w każdym gabinecie weterynaryjnym.

Preparat mlekozastępczy powinien być podgrzany do odpowiedniej temperatury – około 38°C. Zbyt zimna lub zbyt ciepła mieszanka może spowodować różne dolegliwości. Przystępując do karmienia, powinniśmy ułożyć szczenię w pozycji mostkowej bądź stojącej z uniesioną głową. Można owinąć je ręcznikiem, aby łatwiej było nad nim zapanować i ograniczyć możliwość wychłodzenia.

Szczenięta karmimy co 2 godziny przez całą dobę. Nie zawsze w początkowym etapie życia maluchy same sygnalizują głód więc ważne są systematyczne karmienia.

2) utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała

Do około 3 tygodnia życia organizm szczeniąt nie ma jeszcze sprawnie działającego mechanizmu termoregulacji, co wiąże się z łatwym przejmowaniem temperatury otoczenia i niesie ze sobą ryzyko hipotermii. Wychłodzone szczenię traci odruch ssania, jelita przestają prawidłowo pracować, co z kolei prowadzi do odwodnienia i hipoglikemii i szybkiej śmierci.

Wzajemna relacja szczeniąt i bliskość matki w legowisku zapewniają odpowiednią ciepłotę i chronią przed wystąpieniem hipotermii. Szczenięta wychowywane w swojej grupie rodzinnej nie wymagają specjalnego dogrzewania.

Inaczej wygląda sytuacja osieroconych młodych. Powinniśmy zadbać o to, by w legowisku zawsze było miękko, ciepło. Można w tym celu wykorzystać :

– kocyk, w który szczenię może się wtulić i osłonić przed chłodem,

– ciepły termofor (najlepiej osłonięty materiałem, pokrowcem, ręcznikiem), tak aby młode, tuląc się do źródła ciepła, nie poparzyło się ani nie przegrzało,

– poduszka lub koc grzewczy,

– lampy w pobliżu legowiska, ustawione w taki sposób, który pozwoli młodym na zmianę miejsca i odsunięcie się od źródła ciepła.

3) pielęgnacja i higiena

W pierwszych 2 tygodniach życia, po każdym karmieniu powinniśmy wykonywać u szczeniąt masaż brzucha i okolicy krocza wacikiem zwilżonym ciepłą wodą. To pobudza odruch oddawania kału oraz moczu przez oseski. W naturalnych warunkach to matka poprzez wylizywanie tych okolic stymuluje załatwienie potrzeb fizjologicznych szczeniąt.

Sterylizacja kotki – dlaczego warto wykonać zabieg?

lek. wet. Karolina Stąchor

Badanie kliniczne kotki przed zabiegiem sterylizacji.

Zabieg sterylizacji może zwiększyć średnią długość życia kotki nawet 2-krotnie ! :

– zmniejsza potrzebę oddalania się kotki od domu w celu poszukiwania samca, co z kolei zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych i innych urazów,

– zapobiega powikłaniom związanym z ciążą i porodem,

– zapobiega infekcjom gruczołu mlekowego, macicy i ropomaciczu ( w ostatnim przypadku sterylizacja stanowi zabieg ratujący życie, jest jednak obarczona znacznie większym ryzykiem powikłań ! ),

– zapobiega nowotworom narządów rodnych,

– wczesna sterylizacja, wykonana przed pierwszą rują minimalizuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu mlekowego ( najczęściej złośliwych )

Po zabiegu sterylizacji dochodzi do zmian w zachowaniu kotki:

– kotki stają się spokojniejsze, łagodniejsze, chętniej pozostają w domu, stają się bardziej towarzyskie,

– zabieg eliminuje uciążliwe objawy towarzyszące rui ( intensywna wokalizacja niezależnie od pory dnia, apatia, agresja, ocieranie się o różne przedmioty ).

Zabieg sterylizacji trwale pozbawia samicę zdolności do rozmnażania, zapobiegając niechcianym miotom i zmniejsza liczebność bezdomnych zwierząt.


Zabieg sterylizacji jest wyrazem dobrej opieki oraz świadomości właściciela.

Stanowi on najskuteczniejszą i najlepszą dla zwierzęcia metodę zapobiegania rozmnażaniu.

Zabieg sterylizacji to rutynowo wykonywany przez lekarzy weterynarii zabieg chirurgiczny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, jest bezpieczny i ma korzystny wpływ na życie i zdrowie zwierzęcia.

Termin zabiegu ustala lekarz weterynarii po wcześniejszym zbadaniu klinicznym zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym.


 

Zapytaj lekarza weterynarii o szczegółowe informacje dotyczące zabiegu sterylizacji w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek :

tel . 17 7790117

Światowy Dzień Zwierząt

Światowy Dzień Zwierząt to święto, które obchodzimy corocznie dnia 4 października. Cały październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Zastanówcie się Państwo w jaki sposób możecie pomóc bezdomnym, biednym zwierzętom i uczyńcie to! Wy także możecie odmienić los poszkodowanych zwierząt.

lek. wet. Karolina Stąchor lek. wet. Eliza Stąchor