sierpień 2016

Hura !! Oto kolejny dowód na to, że czipowanie zwierząt jest potrzebne !

reksioreksio i gerfildKilka dni temu zaginęła suczka Kora, stała pacjentka naszego gabinetu.

Gdyby nie fakt że jakiś czas temu została oznakowana elektronicznie w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek pewnie nie udało by się jej odnaleźć.

Na szczęście suczka trafiła w ręce odpowiedzialnych ludzi, którzy w odpowiedni sposób zaopiekowali się nią. Już kolejnego dnia udali się ze znajdą do lekarza weterynarii. Na szczęście na wizycie w gabinecie weterynaryjnym okazało się że zwierzę posiada mikroczip. Odczytano więc czytnikiem unikalny numer mikroczipa znajdujący się pod skórą zwierzęcia i tym samym ustalono kim są właściciele suczki. Kora wróciła szczęśliwie do swojego domu.

Zachęcamy i zapraszamy wszystkich właścicieli psów, kotów i fretek do oznakowania elektronicznego swoich zwierząt w Gabinecie Weterynaryjnym Bliźniaczek.

Korekcja pazurów u zwierząt

Pies, kot, królik, świnka morska, fretka przebywając zarówno w domu jak i na podwórku, nie są w stanie zetrzeć pazurów dostatecznie dobrze. Trzeba koniecznie, regularnie je przycinać.

Pazur w odróżnieniu od ludzkiego paznokcia w środku ma czuły i mocno ukrwiony rdzeń. Może on sięgać poza połowę pazura. Przy obcinaniu trzeba bardzo uważać by nie nadciąć rdzenia, ponieważ jest to bolesne i powoduje silne krwawienie. Zbyt krótko przycięte pazury mogą również powodować kłopoty w poruszaniu się u zwierząt.

Do obcinania pazurów nie należy używać zwykłych ludzkich nożyczek. Bardzo ważny jest dobór odpowiednich dla zwierzęcia cążków.

Najbezpieczniej i najłatwiej skraca się pazury u zwierząt, które mają jasne pazurki, ponieważ łatwo można dostrzec czerwonawo – różowy mocno ukrwiony rdzeń.

Większość zwierzaków ma jednak czarne pazury, nieprzezroczyste, których obcięcie jest trudne. Rdzeń w tych pazurach nie jest widoczny. Łatwo zaciąć zwierzę powodując u niego dotkliwy ból, zniechęcenie, napady strachu a nawet paniki przed kolejną próbą obcięcia pazurów w domu. Większość zwierzaków po takim incydencie nie pozwala już swoim opiekunom na tę czynność.

W długo nieobcinanych pazurach ukrwiony i unerwiony rdzeń rośnie, wydłużając się. Postępuje on wzdłuż pazura i zajmuje większą jego część. Przy korekcji przerośniętych pazurów jest więc zwiększone ryzyko zacięcia rdzenia i krwawienia z pazura. Regularna, comiesięczna korekcja pazurków niweluje ten problem.

Wiele ras psów (np. wszystkie francuskie owczarki) ale także wiele mieszańców posiada dodatkowe pazury na tylnych łapach – tzw. „wilczy pazur”. Są to jedyne pazury, które przy chodzeniu nie stykają się z podłożem. Nie mają więc możliwości same się ścierać. Koniecznie trzeba je przycinać gdyż mogą zacząć się zawijać, a nawet wrastać w ciało psa, co jest dla niego bardzo bolesne i powoduje trudno gojące się rany ulegające zakażeniu !

Jeśli obawiacie się Państwo, że dokonacie korekcji pazurów u swojego pupila nieprawidłowo to serdecznie zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek. Lekarz weterynarii wykona tę czynność fachowo.

Kastracja kocura – dlaczego warto wykonać zabieg?

koty walka 1koty walka 4• Zabieg kastracji może zwiększyć średnią długość życia kocura nawet 2- krotnie ! :

– zmniejsza potrzebę oddalania się od domu w celu poszukiwania samicy, co z kolei zmniejsza ryzyko wypadków komunikacyjnych i innych urazów,

– zmniejsza agresję wobec innych samców.

Jest to szczególnie istotne u kocurów wychodzących z domu bo pozwala uniknąć ciężko gojących się ran powstających po pogryzieniu czy zakażenia potencjalnie śmiertelnymi chorobami ( FeLV, FIV ),

– eliminuje ryzyko rozwoju nowotworów gruczołu krokowego i jąder.

• Po zabiegu kastracji dochodzi do zmian w zachowaniu kocura :

– kocury stają się spokojniejsze, łagodniejsze, chętniej pozostają w domu, stają się bardziej towarzyskie,

– eliminuje znaczenie terenu moczem ( u kocurów mocz ma bardzo intensywny, praktycznie niemożliwy do usunięcia zapach ),

• Po zabiegu kastracji kocur nie może pokryć samicy ( zapobieganie niechcianym ciążom i zmniejszenie liczebności bezdomnych zwierząt ).

Zabieg kastracji jest wyrazem dobrej opieki oraz świadomości właściciela.

Stanowi on najskuteczniejszą i najlepszą dla zwierzęcia metodę zapobiegania rozmnażaniu.

Zabieg kastracji to rutynowo wykonywany przez lekarzy weterynarii zabieg chirurgiczny. Przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, jest bezpieczny i ma korzystny wpływ na życie i zdrowie zwierzęcia.

Termin zabiegu ustala lekarz weterynarii po wcześniejszym zbadaniu klinicznym zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym.

Zapytaj lekarza weterynarii o szczegółowe informacje dotyczące zabiegu kastracji :

17 7790117