maj 2016

Schorzenia jamy ustnej psów i kotów.

pies ze szczotkąProblemy z uzębieniem dotyczą 60 – 80% wszystkich psów i kotów, które zgłaszają się do gabinetów weterynaryjnych.

U psów w wieku powyżej 5 lat problem z kamieniem nazębnym obserwuje się już u 90% czworonogów a w przypadku psów młodszych niż 2 lata – w 50% przypadków.

Na choroby przyzębia cierpi ponad 75 % psów powyżej 3 roku życia.

U kotów odsetek problemów jest wyższy i zaczynają się one często już w okresie wymiany uzębienia z mlecznego na stałe.

U zwierząt starszych oraz zwierząt o mniejszej masie ciała problemy z uzębieniem występują dużo częściej.

Istnieje również predyspozycja rasowa do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego w dużych ilościach. Dotyczy to małych ras psów takich jak: yorkshire terrier, pudel, jamnik, pekińczyk.

Objawy które mogą zaniepokoić właściciela:

– nieprzyjemny zapach z jamy ustnej

Nieprawdą jest, że mięsożercom, tj. psu i kotu musi brzydko pachnieć z jamy ustnej. To błędne rozumowanie! Zdrowa jama ustna nie ma nieprzyjemnego zapachu. Jeśli z jamy ustnej Państwa pupila wydobywa się nieprzyjemny zapach to znaczy, że dzieje się w niej coś niepokojącego. Powinniście Państwo czym prędzej udać się ze zwierzęciem do gabinetu weterynaryjnego.

– niechęć do spożywania suchej karmy lub połykanie suchej karmy w całości bez rozgryzania.

– widoczny kamień nazębny ( żółtawy, brązowawy nalot widoczny na zębach )

– bolesność i zaczerwienienie dziąseł

– krwawienie dziąseł

– łzawienie i mrużenie oczu ( często zauważalny objaw przez właścicieli zwierząt ).

– posmutnienie zwierzęcia

– ospałość, brak chęci do zabawy

– ocieranie głowy 
o dywan lub nasze nogi

– opuchlizna pyska

– nadmierne ślinienie

– przykładnie głowy do zimnych lub ciepłych powierzchni w mieszkaniu.


Zalegający kamień nazębny to nie tylko defekt kosmetyczny. Kamień nazębny odkłada się na powierzchni zębów ale także między zębami a dziąsłami. Prowadzi to do tworzenia się kieszonek zębowych. W wytworzonych kieszonkach namnażają się bakterie chorobotwórcze. Rozwijają się procesy zapalne w jamie ustnej, choroby dziąseł, a w rezultacie prowadzi to do paradontozy i wypadania zębów.

Bakterie chorobotwórcze ze zmienionego zapalnie przyzębia wraz z krwią dostają się do wszystkich organów 
wewnętrznych zwierzęcia i uszkadzają je. Prowadzi to do powstawania wielu groźnych chorób, m.in. rozwoju niewydolności wątroby, nerek, uszkodzenia wsierdzia czy zapalenia stawów.

Metody leczenia chorób jamy ustnej 
u psów i kotów.

Istotnym elementem pielęgnacji jamy ustnej psa i kota jest regularne sprawdzanie stanu uzębienia zwierzęcia oraz częste badanie jamy ustnej. Lekarz weterynarii podczas wizyty dotyczącej szczepienia czy odrobaczania, powinien obejrzeć 
jamę ustną Państwa pupila. Im wcześniej wykryty zostanie problem, tym leczenie jest skuteczniejsze 
i krótsze.

Często konieczny jest zabieg profilaktyczny, czyli zdjęcie kamienia nad- i poddziąsłowego. Wykonuje się go w znieczuleniu. Nie można wykonać dobrze i dokładnie zabiegu skalingu u zwierzęcia przytomnego. Tego typu zabieg u zwierzęcia nieznieczulonego nie przyniesie zamierzonych efektów. Skończy się jedynie uszkodzeniem szkliwa, dziąseł, zniechęceniem pacjenta, a kamień poddziąsłowy 
i tak pozostanie.

Zabieg usunięcia kamienia nazębnego może wykonać tylko lekarz weterynarii. Niedopuszczalne jest wykonywanie go podczas strzyżenia przez groomera.

Zapobieganie chorobom jamy ustnej u czworonogów:

– Codzienne szczotkowanie zębów z użyciem specjalnej pasty do zębów (przeznaczonej dla zwierząt). Możecie je Państwo nabyć w gabinecie weterynaryjnym. Starsze psy i koty ciężko przyzwyczaić do mycia zębów. Młode zwierzęta zaakceptują tę czynność jako zwyczajny element pielęgnacji jeśli szczotkowanie wprowadzimy jako element zabawy i nagrodzimy pupila po każdym myciu zębów.

– Żywienie ( specjalistyczna karma )

W utrzymaniu higieny jamy ustnej psów i kotów pomaga karma typu dental. Karmy te posiadają specjalną strukturę, która oczyszcza płytkę bakteryjną podczas jedzenia. Tego typu specjalistyczne karmy nabędziecie Państwo w gabinecie weterynaryjnym.

– Gryzaki

Są to specjalne „zabawki” sprzyjające higienie jamy ustnej.

Uwaga ! Jeśli już mamy do czynienia z kamieniem nazębnym, żaden gryzak czy przekąska magicznie nie uwolni Państwa podopiecznego od tego problemu. Trzeba zgłosić się ze zwierzęciem do lekarza weterynarii. Ważne są regularne ( co 6 miesięcy ) wizyty w gabinecie w celu zbadania jamy ustnej Państwa czworonoga.

Podsumowując:

Jama ustna jest obrazem stanu zdrowia całego organizmu zwierzęcia. Dbanie o stan jamy ustnej psa czy kota w każdym wieku zapewni im zdrowie oraz przedłuży życie. Choroby zębów i dziąseł u zwierząt domowych powodują nie tylko nieprzyjemny zapach i defekt kosmetyczny ale mogą być także źródłem infekcji, które prowadzą do wielu niebezpiecznych chorób. Codzienna pielęgnacja jamy ustnej podopiecznego oraz wizyty u lekarza weterynarii dają najlepsze rezultaty w zapobieganiu i walce 
z tymi chorobami.