kwiecień 2016

Powszechny problem – zalegająca wydzielina w gruczołach okołoodbytowych u psów.

saneczkowanieCo to są gruczoły okołoodbytowe i jaką spełniają funkcję u psów?

Gruczoły okołoodbytowe są położone symetrycznie po obu stronach odbytu psa ( na godzinie 4 i 8). Ich przewody wyprowadzające mają ujścia na błonie śluzowej odbytu. Silnie zapachowa wydzielina gruczołów służy zarówno sukom jak i psom do znaczenia terenu. Prawidłowo uformowany stolec przechodząc przez prostnicę powinien mechanicznie opróżniać zawartość gruczołów okołoodbytowych psa. Jeśli ten mechanizm zawodzi, wydzielina jest stale produkowana w gruczołach natomiast nie jest odprowadzana na zewnątrz wraz z kałem. Wydzielina zalegając w gruczołach wpływa uczulająco na organizm zwierzęcia. Z tą dolegliwością zmagają się zarówno psy jak i suki.

Co może sugerować o zalegającej wydzielinie w gruczołach okołoodbytowych u zwierzęcia:

– dyskomfort i rozdrażnienie psa,

– nieprzyjemny zapach psa i miejsc w których przebywał,

– nadmierne zainteresowanie i obwąchiwanie okolicy odbytu,

– wylizywanie okolicy odbytu,

– wygryzanie nasady ogona,

– saneczkowanie ( tarcie „pupą” po podłożu ),

– noszenie głowy przechylonej na jedną ze stron ( lewo lub prawo ),

– drapanie jednego ucha, zaczerwienienie i obrzęk a w konsekwencji stan zapalny ucha,

– świąd i drapanie całego ciała, ocieranie się o ogrodzenie i elewacje budynku.

Konsekwencje związane z zaleganiem wydzieliny w gruczołach okołoodbytowych:

Gdy zalegająca wydzielina w gruczołach przez długi czas nie jest opróżniana , dochodzi do stanu zapalnego gruczołów okołoodbytowych psa. Pojawia się bolesność, przekrwienie skóry okolicy odbytu i obrzęk. Często psy mają trudności z oddaniem kału co prowadzi w konsekwencji do zaparć. Zwierzęta odczuwając świąd saneczkują ( trą okolicą odbytu o trawę, kostkę brukową, asfalt ) i w ten sposób tworzą rany prowadzące do wtórnych zakażeń, ropni i przetok. Zwierzę może również zacząć drapać jedno z uszu lub całe swoje ciało. W wyniku otarć, zadrapań i powstałych ran dochodzi do nadkażeń bakteryjnych i trudno leczących się stanów zapalnych skóry i uszu.

Profilaktyka – systematyczna toaleta gruczołów okołoodbytowych psa w gabinecie weterynaryjnym.

Zaleganie wydzieliny w gruczołach okołoodbytowych u suk i psów to kwestia indywidualna. Część psów nie ma z tym problemu przez całe życie, innym gruczoły trzeba opróżniać nawet co 3-4 tygodnie. Żywienie psa ma znaczny wpływ na szybkość wypełniania gruczołów wydzieliną i częstotliwość ich toalety. U zwierząt, które dostają od czasu do czasu „domowe przysmaki” np. wędliny, pasztety, kiełbaski, parówki i inne przyprawiane wyroby, istnieje tendencja do szybszego wypełniania gruczołów wydzieliną. U psów i suk wykazujących objawy przepełnionych gruczołów okołoodbytowych, konieczne jest stosowanie profilaktyki. Polega ona na systematycznych wizytach w gabinecie weterynaryjnym w celu toalety gruczołów okołoodbytowych z zalegającej wydzieliny. Opróżnienie gruczołów trwa kilka sekund i jest bezbolesne. Lekarz weterynarii wykona tą czynność profesjonalnie oraz ustali termin kolejnej wizyty aby ocenić jak szybko gruczoły ulegną ponownemu wypełnieniu i co jaki czas dokonywać ich toalety u psa w przyszłości.