luty 2016

Akcja Sterylizacji 2016

Sterylizacja i kastracja zwierząt w promocyjnych cenach trwa od 20.02.2016 do 31.03.2016

...

Ceny zabiegów :

 • Kastracja kocura – 80 zł
 • Sterylizacja kotki – 130 zł
 • Kastracja psa do 40 kg masy ciała – 150 zł
 • Kastracja psa > 40 kg masy ciała – 200 zł

( ilość zabiegów w promocyjnych cenach – bez ograniczeń ! )

 • Sterylizacja suki do 40 kg masy ciała – 250 zł
 • Sterylizacja suki > 40 kg masy ciała – 300 zł

( ilość zabiegów w promocyjnych cenach – ograniczona ! )

Podana cena obejmuje zabieg sterylizacji/ kastracji w znieczuleniu ogólnym, opiekę pooperacyjną, antybiotykoterapię po zabiegu i zdjęcie szwów ( przy zabiegach bezproblemowych ).

Uwaga !!!

Obowiązkowa jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu kontroli stanu zdrowia zwierzęcia przed planowanym zabiegiem operacyjnym. 

Zapisy na zabiegi pod numerem telefonu : 17 7790117

Odrobaczanie zwierząt jest bardzo ważne

kot w trawie

…

Jak ważne jest odrobaczanie zwierząt?

Pasożyty w Polsce są wszechobecne. Trawniki, chodniki, podwórka, piaskownice i place zabaw są zanieczyszczone jajami pasożytów. Stanowią one ogromne zagrożenie dla zdrowia zwierząt oraz ludzi. Niestety nie ma skutecznych sposobów walki z jajami pasożytów, które z kałem zarobaczonych zwierząt trafiają do środowiska naturalnego. Zaraźliwe jaja pasożytów są oporne na niekorzystne warunki środowiska zewnętrznego i mogą w nim przetrwać nawet do kilku lat. Zwykle jaja pozostają w miejscu, gdzie zostały wydalone wraz z kałem zarażonych zwierząt. Mogą jednak trafiać do wody lub być przenoszone przez ludzi na obuwiu oraz przez dżdżownice i owady w inne miejsca. Jaja pasożytów mogą znajdować się również w sierści zwierząt ( sprzyja temu lepkość jaj glist a także zachowanie psów – tarzanie się ).

Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że aż 60 % szczeniąt w wieku do 3 miesiąca życia jest zarażonych pasożytami wewnętrznymi.

Jak dochodzi do zarażenia zwierząt pasożytami?

– Szczenięta mogą zarażać się larwami glist już w życiu płodowym (u suk w ciąży larwy glist pod wpływem hormonów aktywnie wnikają do układu krwionośnego. Następnie przez łożysko przedostają się do płodów).

– Po przyjściu szczeniąt i kociąt na świat zarażają się one larwami, które mogą znajdować się w mleku suki i kotki.

– Szczenięta, kocięta oraz dorosłe psy i koty mogą również zarazić się pasożytami poprzez zjedzenie inwazyjnych jaj, które znajdują się w środowisku zewnętrznym ( posesja właściciela, kojec, trawniki, chodniki, nawet sierść naszego pupila). W przypadku kotów wypuszczanych przez właścicieli na zewnątrz i polujących, ważnym źródłem zarażenia są gryzonie i ptaki.

– Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy i koty przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone.

Bardzo często zwierzęta mimo, że są zarażone pasożytami wewnętrznymi nie wykazują żadnych objawów zakażenia. Są radosne, nie wymiotują, nie mają biegunki, mają znakomity apetyt, regularnie oddają kał, bawią się, skaczą i są ruchliwe. Mylnie właściciele zwierząt sądzą, że jeśli pies lub kot dobrze się czuje a w kale nie widać pasożytów to ich pupil nie jest zarobaczony. Nic bardziej mylnego ! Pasożyty przeciwstawiają się perystaltyce jelit tak aby nie wydostać się na zewnątrz i nadal objadać swojego żywiciela czyli kota lub psa. Nawet u zarobaczonego zwierzęcia pasożyty nie będą widoczne w kale. Dopiero po podaniu preparatu przeciwpasożytniczego mogą być one zauważone martwe w kale zwierzęcia.

Jaką wędrówkę odbywają pasożyty po przedostaniu się do organizmu zwierzęcia?

Psy i koty zarażają się połykając jaja pasożytów ( wylizywanie trawy, łap, sierści na których mogą być jaja pasożytów). U zwierząt po zarażeniu larwy glist dostają się do jelita cienkiego. Z jelita cienkiego do krwi, a z nią przez wątrobę i serce do płuc. W płucach z naczyń krwionośnych przenikają do wnętrza pęcherzyków płucnych. Dalej oskrzelikami, oskrzelami i tchawicą podążają do gardła. Tutaj są połykane i powtórnie trafiają do jelita cienkiego gdzie dojrzewają. Dojrzałe osobniki glist produkują jaja. Jedna dojrzała samica glisty jest w stanie złożyć 20 – 50 tyś. jaj dziennie, które z kałem są wydalane do środowiska zewnętrznego.

Zapobieganie zakażeniu pasożytami wewnętrznymi.

– Przede wszystkim konieczna jest regularna profilaktyka przeciwpasożytnicza u psa i kota ! Ma ona na celu nie tylko ochronę ich zdrowia ale także ochronę zdrowia właścicieli zwierząt.

– Sprzątanie kału po swoim pupilu jest bardzo ważną czynnością ograniczającą występowanie jaj pasożytów w środowisku zewnętrznym.

Częstotliwość odrobaczania zwierząt.

Szczenięta i kocięta należy rozpocząć odrobaczać gdy ukończą 2 tydzień życia i powtarzać odrobaczenie co 3-4 tygodnie, aż do 6 miesiąca życia ( u szczeniąt i kociąt w wieku do 6 miesiąca życia występuje wysokie prawdopodobieństwo inwazji larw glist z mlekiem matki ).

Ten cykliczny program odrobaczania ma za zadanie usunąć z organizmu zwierzęcia niedojrzałe pasożyty i zapobiegać siewstwu jaj glist do środowiska.

Psy i koty w wieku powyżej 6 miesięcy odrobaczać należy raz na 3 miesiące. Koty wychodzące i polujące na gryzonie i ptaki powinny być odrobaczane częściej !

Lek odrobaczający stosuje się w dawce zalecanej dla odpowiedniej masy ciała zwierzęcia. Zaniżenie dawki jest równoznaczne z obniżeniem skuteczności leku. Najpierw lekarz weterynarii zważy psa lub kota, a potem obliczy odpowiednią dawkę preparatu.

Choroby pasożytnicze odzwierzęce ( zoonozy ).

Ludzie mogą zarazić się od zwierząt pasożytami wewnętrznymi. Do zarażenia dochodzi przez zjedzenie jaj glist zawierających inwazyjne larwy. Jest to tzw. „choroba brudnych rąk”.

Dzieci częściej niż dorośli padają ofiara inwazji. Jest to wynikiem słabo utrwalonego nawyku mycia rąk oraz geofagii, czyli zjawiska zjadania ziemi, piasku, gliny. W okrywie włosowej zwierząt mogą znajdować się w pełni zaraźliwe jaja pasożytów ( sprzyja temu lepkość jaj glisty a także zachowanie psów – tarzanie się ).

Dorośli ludzie najczęściej zarażają się zjadając źle opłukane z ziemi warzywa lub owoce, ale także nie myjąc rąk przed posiłkiem. Człowiek zatem może zarazić się pasożytami nie posiadając zwierzęcia.

Pasożytnicze choroby odzwierzęce są poważnym problemem, lecz stosunkowo łatwym do rozwiązania gdy regularnie stosuje się profilaktykę przeciwpasożytniczą.

Serdecznie zapraszamy do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek. Lekarz weterynarii dobierze preparat przeciwpasożytniczy w odpowiedniej dawce dla Państwa pupila.

Zabezpiecz swojego pupila przeciwko pchłom i kleszczom.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAZabezpieczanie zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom.

Bardzo ważna jest ochrona psów i kotów przeciwko pchłom i kleszczom. Aktywność kleszczy w Polsce utrzymuje się od marca do października. Okres zimowy to dla nich czas hibernacji. Pchły niestety występują przez cały rok.

W celu zabezpieczenia zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Są to:

 •  obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
 •  preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
 •  preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.

Wszystkie te metody mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia. U psów, które wychodzą ze swoimi właścicielami na długie spacery i aktywnie spędzają czas, zalecamy połączenie obroży z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on. Wykorzystujemy wtedy dwie różne drogi zabezpieczenia:

 • pierwszą – w formie pyłku powlekającego włos,
 • drugą –  w formie substancji pokrywającej naskórek.

Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest ich dłuższy okres działania  w stosunku do preparatów w formie spot-on. Aktywność preparatów w obrożach utrzymuje się przez 7-8 miesięcy. Pipety z preparatem podawanym spot-on utrzymują swoją aktywność przez okres 1-2 miesięcy.

Na skuteczność działania każdego z tych preparatów wpływa dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Nie należy nakrapiać tych preparatów na zwierzę świeżo wykąpane lub mokre, gdyż znacznie ogranicza to działanie środka. Dokładnie zapoznajcie się Państwo z ulotką wybranego produktu.

Niestety żaden z preparatów dostępnych na rynku  nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć zwierzęcia przed obecnością kleszczy. Pamiętajcie Państwo, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy dokładnie obejrzeć skórę psa. W przypadku zauważenia obecności kleszczy, należy je usunąć, używając do tego specjalnej pęsety. Nie można ich usuwać gołymi rękami! Najlepiej udać się do lekarza weterynarii który wykona tą czynność fachowo. Nie wolno stosować tzw. metod domowych –  smarować kleszcza tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz wprowadza wtedy do organizmu zwierzęcia, własne produkty przemiany materii i toksyny co może doprowadzić do zatrucia lub zakażenia. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa lub kota, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnego zachorowania na groźne choroby odkleszczowe.

Babeszjoza jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażającą życiu czworonogów. Jeżeli kleszcz utrzymuje się na zwierzęciu powyżej 48 godzin wzrasta ryzyko rozwinięcia się objawów choroby. Gdy zauważą Państwo apatię, osowiałość, brak apetytu, kulawiznę, ciemnobrązowy mocz, żółtaczkę, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii ! Choroba jest trudna do leczenia. Istotną rolę odgrywa szybka reakcja właściciela na pojawiające się objawy. Spóźniona reakcja opiekuna zwierzęcia pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych, między innymi uszkodzenie nerek. Zbyt późne udzielenie zwierzęciu pomocy lub nieudzielenie jej wcale kończy się jego śmiercią. Babeszioza jest groźną i śmiertelną chorobą odkleszczową. Najlepiej zapobiegać jej wystąpieniu poprzez stosowanie środków  przeciwkleszczowych. Dysponujemy preparatami o największym procencie skuteczności, więc warto zapytać o te produkty w naszym gabinecie weterynaryjnym.

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u zwierząt domowych są pchły. Mogą one być przyczyną Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry (APZS). Jest ono dość częstym problemem u psów i kotów. Podstawą leczenia APZS jest walka z czynnikiem wywołującym chorobę, a więc walka z pchłami.

Zapchlone zwierzę odczuwając świąd, drapie się. Może doprowadzić to do wtórnych zakażeń skóry bakteriami lub grzybami. Powstałe wtórnie dermatozy, są trudne do leczenia.

Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy i koty przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone. W naszym gabinecie otrzymacie Państwo najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.