kwiecień 2015

Konkurs z nagrodami :)

Uwaga! Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek organizuje konkurs z nagrodami! 🙂 Temat konkursu – „Tylko mój kot tak potrafi”.
Zrób zdjęcie swojemu kotu w wyjątkowej sytuacji lub pozie i wygrywaj nagrody 🙂

Zasady konkursu:
1/ Wejdź na facebooka Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek.
2/ Pod postem konkursowym wstaw zdjęcie swojego kota ( to, które będzie brało udział w konkursie ).
3/ Zdjęcie zatytułuj: „Tylko mój kot tak potrafi” – słowo „kot” zastąp imieniem swojego pupila np. „Tylko mój Mruczek tak potrafi”.
4/ Polub post konkursowy na facebooku i go udostępnij.

Konkurs trwa od 20.04.2015 do 20.05.2015. Wyniki konkursu ogłosimy 21.05.2015 na stronie internetowej gabinetu: www.blizniaczek.rzeszow.pl oraz na facebooku.
Autorzy dwóch najciekawszych fotek zostaną nagrodzeni.
Zwycięzcy konkursu otrzymają wyprawkę dla kociąt weaning firmy Royal Canin.Royal weaning

Jest to pierwszy konkurs organizowany przez Gabinet Weterynaryjny Bliźniaczek.
Jeśli spotkamy się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odzewem z Waszej strony, to postaramy się organizować tego typu konkursy systematycznie.
Zapraszamy do wspólnej zabawy! 🙂

Zabezpiecz swojego pupila przeciwko pchłom i kleszczom.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAZabezpieczanie zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom.

Bardzo ważna jest ochrona psów i kotów przeciwko pchłom i kleszczom. Aktywność kleszczy w Polsce utrzymuje się od marca do października. Okres zimowy to dla nich czas hibernacji. Pchły niestety występują przez cały rok.

W celu zabezpieczenia zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Są to:

  •  obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
  •  preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
  •  preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.

Wszystkie te metody mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia. U psów, które wychodzą ze swoimi właścicielami na długie spacery i aktywnie spędzają czas, zalecamy połączenie obroży z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on. Wykorzystujemy wtedy dwie różne drogi zabezpieczenia:

  • pierwszą ? w formie pyłku powlekającego włos,
  • drugą ?  w formie substancji pokrywającej naskórek.

Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest ich dłuższy okres działania  w stosunku do preparatów w formie spot-on. Aktywność preparatów w obrożach utrzymuje się przez 7-8 miesięcy. Pipety z preparatem podawanym spot-on utrzymują swoją aktywność przez okres 1-2 miesięcy.

Na skuteczność działania każdego z tych preparatów wpływa dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Nie należy nakrapiać tych preparatów na zwierzę świeżo wykąpane lub mokre, gdyż znacznie ogranicza to działanie środka. Dokładnie zapoznajcie się Państwo z ulotką wybranego produktu.

Niestety żaden z preparatów dostępnych na rynku  nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć zwierzęcia przed obecnością kleszczy. Pamiętajcie Państwo, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy dokładnie obejrzeć skórę psa. W przypadku zauważenia obecności kleszczy, należy je usunąć, używając do tego specjalnej pęsety. Nie można ich usuwać gołymi rękami! Najlepiej udać się do lekarza weterynarii który wykona tą czynność fachowo. Nie wolno stosować tzw. metod domowych –  smarować kleszcza tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz wprowadza wtedy do organizmu zwierzęcia, własne produkty przemiany materii i toksyny co może doprowadzić do zatrucia lub zakażenia. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa lub kota, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnego zachorowania na groźne choroby odkleszczowe.

Babeszjoza jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażającą życiu czworonogów. Jeżeli kleszcz utrzymuje się na zwierzęciu powyżej 48 godzin wzrasta ryzyko rozwinięcia się objawów choroby. Gdy zauważą Państwo apatię, osowiałość, brak apetytu, kulawiznę, ciemnobrązowy mocz, żółtaczkę, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii ! Choroba jest trudna do leczenia. Istotną rolę odgrywa szybka reakcja właściciela na pojawiające się objawy. Spóźniona reakcja opiekuna zwierzęcia pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych, między innymi uszkodzenie nerek. Zbyt późne udzielenie zwierzęciu pomocy lub nieudzielenie jej wcale kończy się jego śmiercią. Babeszioza jest groźną i śmiertelną chorobą odkleszczową. Najlepiej zapobiegać jej wystąpieniu poprzez stosowanie środków  przeciwkleszczowych. Dysponujemy preparatami o największym procencie skuteczności, więc warto zapytać o te produkty w naszym gabinecie weterynaryjnym.

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u zwierząt domowych są pchły. Mogą one być przyczyną Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry (APZS). Jest ono dość częstym problemem u psów i kotów. Podstawą leczenia APZS jest walka z czynnikiem wywołującym chorobę, a więc walka z pchłami.

Zapchlone zwierzę odczuwając świąd, drapie się. Może doprowadzić to do wtórnych zakażeń skóry bakteriami lub grzybami. Powstałe wtórnie dermatozy, są trudne do leczenia.

Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone. W naszym gabinecie otrzymacie Państwo najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.