czerwiec 2014

Lipiec miesiącem zdrowych zębów

zębyPodczas akcji ,, Miesiąc zdrowych zębów ” zapraszamy właścicieli psów i kotów do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek na bezpłatne badanie stanu uzębienia swoich pupili. Akcja będzie trwała przez cały miesiąc lipiec. Podczas wizyty w gabinecie będzie można również dowiedzieć się, jak prawidłowo zadbać o zęby i dziąsła zwierzęcia. Dla pupila otrzymacie Państwo przysmak gratis.

Przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym prosimy o wcześniejszą telefoniczną rejestrację. Kontakt pod nr tel. 17 7790117

Nigdy nie zostawiaj zwierzęcia w aucie. Upał może zabić twojego psa.

pies samochód kierownicapies w aucieNagminna sytuacja: Właściciele psów jadą na zakupy. Nie mają z kim zostawić swoich pupili. Zamykają je więc w aucie i wchodzą do sklepu.

Pozostawienie w pojeździe zwierzęcia jest ogromnie niebezpieczne i zagraża jego życiu. Podczas upałów auto zamienia się w blaszany piekarnik. Dla psa nawet minuta spędzona w nagrzanym samochodzie może skończyć się jego śmiercią.

Pies jest pokryty sierścią i w nagrzanym samochodzie czuje się jak człowiek, który wchodzi w zimowym ubraniu do sauny. Zwierzę zieje, próbując obniżyć wciąż rosnącą temperaturę swojego ciała. Zianie to naturalny mechanizm obronny organizmu zwierzęcia, chroniący go przed przegrzaniem. Polega on na oddawaniu nadmiaru ciepła z organizmu do chłodniejszego otoczenia. W przypadku gdy temperatura wewnątrz pojazdu jest bardzo wysoka, termoregulacja zawodzi. Zwierzę nie może również schłodzić się gdyż nie poci się tak jak człowiek. W odróżnieniu od ludzi, psy nie mają gruczołów potowych rozmieszczonych na całym ciele. Niewielka ich ilość znajduje się jedynie w okolicach opuszek palców. Odwodnienie więc następuje błyskawicznie. W rezultacie zwierzak dosłownie gotuje się żywcem!

Gdy zobaczymy zamkniętego w aucie psa, należy upewnić się, czy właściciela nie ma w pobliżu. Jeśli nie, powinniśmy natychmiast zawiadomić policję. Można także zbić szybę i poczekać na przyjazd funkcjonariuszy. Prawo daje nam taką możliwość gdyż dobro wyższe czyli życie zwierzęcia jest nadrzędne wobec dobra mniejszego, jakim w tym przypadku jest szyba.

Art 26 Kodeksu karnego – Stan wyższej konieczności.

§1

Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego.

§2

Nie popełnia przestępstwa także ten, kto, ratując dobro chronione prawem w warunkach określonych w §1, poświęca dobro, które nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego.

Należy pamiętać, że właściciel psa zamkniętego w rozgrzanym samochodzie nie jest bezkarny. Podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.