grudzień 2013

Sylwester oczami zwierząt

 

 

sylwester 1sylwesterPodczas zabawy sylwestrowej nasze zwierzęta mogą czuć się zagubione i wystraszone. W czasie gdy my świetnie się bawimy, podziwiamy sztuczne ognie i fajerwerki, psy i koty dalekie są od dzielenia naszego entuzjazmu. Huk odpalanych petard, kolorowe rozbłyski na niebie i wesołe okrzyki świętujących, zwierzętom domowym kojarzą się często z niebezpieczeństwem. Są zwierzęta, które dobrze znoszą sylwestrowe zwyczaje, ale większość jest zaniepokojona lub reaguje wręcz napadem panicznego strachu. Zadbaj o swojego pupila tak, żeby przyjście nowego roku nie było dla niego traumatycznym przeżyciem.

 

 

Stres u zwierząt związany z sylwestrowym szaleństwem może objawiać się w różny sposób:

 

 – drżenie ciała,

 – przyspieszenie pracy serca,

 – wzmożone napięcie mięśni,

 – rozszerzenie źrenic,

 – dreptanie w miejscu lub chodzenie z miejsca na miejsce (szukanie kryjówki),

 – nagłe zrywanie się do biegu,

 – zianie, sapanie,

 – ślinotok,

 – kłapanie zębami,

 – wokalizacja (szczekanie, wycie, skomlenie),

 – popuszczanie moczu lub oddawanie kału w domu,

 – zmniejszenie apetytu lub spożywanie nadmiernej ilości pokarmu lub wody,

 – biegunki,

 – nadmierna nerwowość,

 – brak posłuszeństwa lub problem skupienia uwagi,

 – kompulsywne wylizywanie lub wygryzanie sierści,

 

 Zbyt silny stres ma niekorzystny wpływ i prowadzi do ogólnego wyczerpania organizmu zwierząt.

 

 Mamy dla Państwa kilka porad jak złagodzić stres zwierząt podczas tego ciężkiego dla nich okresu:

 

 1) Bardzo istotne jest zachowanie właściciela.

 

– Jeszcze zanim ludzie zaczną odpalać fajerwerki, psy powinny zostać wyprowadzone na długi spacer.

 

– Gdy już słychać będzie huk petard, należy udostępnić zwierzęciu ciche, spokojne miejsce o niewielkim natężeniu światła, z dostępem do świeżej wody, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Część pupili z chęcią skryje się w łazience, inne zechcą schować się pod łóżko lub do szafy. Nie należy karcić zwierzęcia za takie zachowanie lecz pozwolić mu przebywać w kryjówce tak długo, jak będzie miało na to ochotę.

 

– Zwierząt zestresowanych nie powinno się przytulać i karmić. Najczęstszym błędem, który popełniają właściciele w sylwestrową noc jest pocieszanie i podsuwanie smacznych kąsków spanikowanym zwierzętom. Czworonogi interpretują to jako pochwałę za swoje zachowanie, przez co umacniamy w nich świadomość, że lęk jest właściwą reakcją na zaistniałą sytuację. Lepiej zająć swojego ulubieńca jakąś ciekawą zabawą w takiej części mieszkania, gdzie wystrzały są najmniej słyszalne.

 

 Takie postępowanie w większości przypadków wystarczy aby zminimalizować stres u zwierząt związany z sylwestrem. Jeśli lęk u naszego pupila jest silny, można zawczasu udać się do lekarza weterynarii i nabyć środki uspokajające przeznaczone specjalnie dla zwierząt. Pod żadnym pozorem nie należy podawać zwierzętom na własną rękę leków ludzkich! U lekarza weterynarii dostępne są odpowiednie i bezpieczne dla zwierząt preparaty.

 

 2) Można zastosować:

 

 – Terapię dietetyczną (karma Calm Royal Canin)

 

W przypadku stresu i sytuacji lękowych można zastosować karmę Calm firmy Royal Canin. Zawiera ona alfa-kazozepinę w postaci hydrolizatu kazeiny. Jest to aktywny biopeptyd pochodzący z mleka. Alfa-kazozepina hamuje reakcje lękowe, stresowe u psów i kotów i działa uspokajająco.

 

Stosowanie diety Calm powinno rozpocząć się minimum 10 dni przed planowanym, stresującym wydarzeniem w życiu zwierzęcia.

 

 – Farmakoterapię (KalmAid)

 

Jest to preparat szybko działający. Sprzyja relaksacji, zmniejsza nadpobudliwość nerwową. Składniki aktywne preparatu działają w obrębie centralnego układu nerwowego. Witaminy uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu systemu nerwowego poprzez regulację metabolizmu, a zastosowane aminokwasy (tryptofan, teanina) wywołują stan relaksacji i uspokojenia nie powodując jednocześnie senności. Teanina naturalnie występuje w zielonej herbacie. Tryptofan jest aminokwasem niezbędnym, wykorzystywanym w organizmie do syntezy serotoniny, ważnego neuroprzekaźnika biorącego udział m.in. w regulowaniu nastroju.

 

 – Feromony (Feliway i D.A.P dostępne w postaci płynu, który rozpyla się w domu lub elektrycznego dyfuzora do kontaktu).

 

Otuchą dla zwierząt, które odczuwają niepokój w związku z hałaśliwą zabawą sylwestrową mogą być syntetyczne feromony.

 

 Feromony są naturalnymi substancjami wydzielanymi przez zwierzęta.

 

  • Kot czując się bezpiecznie w swoim otoczeniu, pociera głową o meble, narożniki ścian, dolną część zasłon pozostawiając na nich substancje zwane feromonami policzkowymi. Feromony te są specyficzne dla kotów i przekazują informację o bezpieczeństwie, spokoju i dobrym samopoczuciu.

 Preparat Feliway jest syntetycznym odpowiednikiem naturalnych feromonów policzkowych o udowodnionym korzystnym wpływie na samopoczucie kotów.

 Pomaga kotom w radzeniu sobie ze zmianami w otoczeniu oraz innymi stresującymi sytuacjami i dodaje im otuchy.

 

  • U psów feromony bruzdy mlekowej suki wyciszają szczenię, pomagając w przystosowaniu się do nowego środowiska. Badania dowiodły, że feromony te uspokajają również psy dorosłe, wpływając na pozytywne relacje z otoczeniem i równowagę emocjonalną oraz zapewniają poczucie bezpieczeństwa i spokoju.

 Psim preparatem feromonowym jest D.A.P firmy Ceva.

 

 W sprzedaży są preparaty dla psów oraz kotów. Należy wybrac odpowiedni gdyż te przeznaczone dla psów nie uspokoją kota i na odwrót.