lipiec 2013

Coroczne badanie profilaktyczne Twojego psa i kota

lek. wet. Karolina Stąchor

lek. wet. Karolina Stąchor

Dlaczego coroczne badanie profilaktyczne Twojego psa i kota jest ważne?

Odpowiedzialny właściciel zwierzęcia wykonując regularne, coroczne badania profilaktyczne stanu zdrowia swojego czworonoga może zapobiec wystąpieniu u niego wielu groźnych chorób. Dbając o prawidłową profilaktykę pomożecie Państwo swojemu pupilowi cieszyć się dobrym zdrowiem i dłuższym życiem.

Dlaczego warto wykonywać badanie?

  • Zwierzęta bardzo długo potrafią „ukrywać” przed opiekunem nawet bardzo poważną chorobę i towarzyszące jej dolegliwości bólowe. Jest to związane z tym, że wiele chorób psów i kotów nie daje od razu widocznych objawów, które mogłyby zaniepokoić właściciela. Niejednokrotnie subtelne objawy wykazywane przez zwierzę są bagatelizowane przez opiekuna lub uznawane za normalny objaw starzenia. Zbyt późne rozpoznanie choroby zmniejsza szansę na skuteczne leczenie !
  • Profilaktyczne badanie zwierzęcia w gabinecie weterynaryjnym pozwoli zabezpieczyć go przed rozwijaniem się wielu chorób (zakażeń jamy ustnej, nowotworów skóry i gruczołu mlekowego, cukrzycy, chorób serca, niewydolności nerek i wątroby)
  • Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie:

– dla psa przeżycie 1 roku bez wizyty u lekarza weterynarii oznacza tyle samo, co przeżycie przez człowieka 5 lat bez ani jednej wizyty kontrolnej u lekarza !

– u kotów 1 rok bez wizyty w gabinecie weterynaryjnym, to mniej więcej 4 lata ludzkiego życia bez lekarskiej kontroli stanu zdrowia.

  • Coroczne badanie kontrolne stanu zdrowia to znakomita okazja do sprawdzenia, czy zostały wykonane wszystkie niezbędne szczepienia i odrobaczenie. Lekarz weterynarii przeprowadzi pełne badanie kliniczne zwierzęcia i upewni się, że jest ono w stanie zdrowia pozwalającym na przeprowadzenie skutecznego szczepienia.

Wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu zwierzęcia możemy zdiagnozować za pomocą badania klinicznego zwierzęcia i badań dodatkowych:

  • badanie morfologiczne krwi
  • badanie biochemiczne krwi
  • badanie moczu
  • badanie USG

Ponieważ każde zwierzę jest wyjątkowe, lekarz weterynarii dostosuje badania do potrzeb i stanu zdrowia Twojego pupila, uwzględniając m.in. rasę, wiek, płeć, masę ciała, oraz wcześniej przebyte choroby.

Badanie profilaktyczne stanu zdrowia jest szczególnie istotne w przypadku chorób przewlekłych takich jak niewydolność nerek i wątroby. Pozwalają one wykryć chorobę i rozpocząć leczenie na etapie, kiedy jest ona jeszcze stosunkowo mało zaawansowana. Zwiększa to szanse naszego pupila na wyleczenie lub znacznie przedłuża mu życie.

Serdecznie zachęcam Państwa do regularnych wizyt w gabinecie weterynaryjnym wraz ze swoimi czworonogami w celu sprawdzenia ich aktualnego stanu zdrowia.