czerwiec 2013

Szczepisz swojego kota przeciwko wściekliźnie? Jeśli nie – koniecznie przeczytaj !

kot i liskot w trawieWścieklizna jest jedną z najgroźniejszych zoonoz, czyli chorób przenoszonych ze zwierząt na ludzi i zawsze kończy się zejściem śmiertelnym. Wirus wścieklizny wywołuje zapalenie centralnego układu nerwowego u psów, kotów oraz wszystkich zwierząt stałocieplnych, w tym również człowieka.

Istnieje obowiązek corocznego szczepienia psów przeciw wściekliźnie. Dzięki tej profilaktyce praktycznie wytępiono tą chorobę u psów.

U kotów obowiązku szczepienia przeciw wściekliźnie nie ma. Warto jednak szczepić koty gdyż zdecydowanie bardziej narażone na zakażenie wścieklizną są właśnie one. Szczególnie dotyczy to kotów mieszkających w okolicach lasów, działek i wszystkich kotów wychodzących na dwór. Takie koty mają większą szanse na spotkanie ze zwierzętami wolno żyjącymi i mogą zostać przez nie pokąsane.

 W Polsce głównym źródłem zarażenia psów i kotów są: lisy, nietoperze, borsuki, gryzonie, zajęczaki. Do zarażenia wirusem wścieklizny dochodzi w wyniku pogryzienia. Rzadziej jest to możliwe poprzez dostanie się śliny wraz z wirusem na błony śluzowe czy uszkodzoną skórę.

Koty więc stanowią główne zagrożenie dla człowieka ponieważ:

– wychodzą na dwór bez nadzoru człowieka i mają kontakt z innymi zwierzętami,

– u kotów nie ma obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie,

– większość kotów wychodzących na dwór jest nie szczepiona przeciwko tej chorobie,

– jest mnóstwo bezpańskich kotów dokarmianych przez ludzi,

Po pokąsaniu, okres inkubacji (wylęgania się choroby) u psów i kotów trwa średnio około 4-6 tygodni a nawet 6 miesięcy. Właściciel kota wychodzącego często nie kojarzy faktu wcześniejszych ran u zwierzęcia mogących być następstwem pogryzienia z obecnymi zmianami w zachowaniu pupila. Zwierzę może być chore a wcześniej występujące rany są już całkowicie wygojone.

Objawy choroby:

– zmiana zachowania zwierzęcia

– zwierzęta płochliwe garną się do ludzi (zwierzęta wolnożyjące  np. lisy), 

– zwierzęta domowe unikają kontaktu z opiekunami i chowają się,

– zwierzęta staja się pobudzone, drażliwe ? nie potrafią usiedzieć w bezruchu.

– pojawia się spaczone łaknienie – zwierzęta zjadają rzeczy niejadalne np. kamienie,

– dochodzi do zmiany głosu i nierównomiernego rozszerzenia źrenic,

– zwierzęta stają się agresywne ? gryzą zarówno ludzi jak i przedmioty,  

– pod koniec choroby dochodzi do postępującego porażenia gardła i krtani (ciągłe oblizywanie i przełykanie, obfite ślinienie i zmiana głosu) i śmierci zwierzęcia.

Uwaga! Nie mamy kontroli nad życiem naszego kota na wolności więc konieczne jest zabezpieczenie go przeciwko wściekliźnie!!! Dzięki temu nasz pupil nie będzie stanowił zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt oraz nie zakończy przedwcześnie życia. 

Koty przeciwko wściekliźnie szczepi się po ukończeniu 15 tyg życia. Szczepienie to powtarza się co rok. Przed zaszczepieniem kota przeciwko wściekliźnie należy zaszczepić go przeciwko chorobom zakaźnym.

Zaszczep swojego kota przeciw wściekliźnie dla bezpieczeństwa Twojego i Twojej rodziny.