kwiecień 2013

Czekolada jest trująca dla zwierząt

czekoladaCzekolada jest trująca dla zwierząt

Czekolada jest wyjątkowo smakowitym produktem i występuje w prawie każdym domu. Nie należy nią karmić zwierząt!! Niewinnie wyglądające czekoladki, przypadkiem  pozostawione w miejscu dostępnym dla naszego pupila, stanowią dla niego ogromne zagrożenie!

Zawarte w czekoladzie metyloksantyny (teobromina i kofeina) mogą wywołać silne zatrucie a nawet śmierć zwierzęcia!! Związki te hamują liczne enzymy i receptory komórkowe.  W konsekwencji dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych mózgu, wzmożonej kurczliwości mięśnia sercowego, pobudzenia centralnego układu nerwowego i napadu drgawek.

 

Objawy, które mogą zaniepokoić właściciela zwierzęcia pojawiają się zwykle w przeciągu

2 ? 4 godzin po zjedzeniu czekolady. Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej słodkości

a także od osobniczej wrażliwości zwierzęcia.

 

Pierwszymi objawami występującymi po spożyciu czekolady są:

– wymioty

– biegunka

– nadmierne pobudzenie (niechęć do odpoczynku, wzmożona aktywność fizyczna)

– sapanie i zianie,

– drgawki i kołatanie serca,

– niezborność ruchowa i przewracanie się,

– twardy i mocno napięty brzuch.

 

Objawy zatrucia rozwijają się błyskawicznie, dlatego bardzo ważne jest natychmiastowe udzielenie zwierzęciu pomocy!!! Po kilku godzinach od zatrucia zwierzę staje się osłabione, senne i zapada w śpiączkę. W przypadku nieudzielenia pomocy weterynaryjnej po 12-36 godzinach od momentu zjedzenia słodkości następuje zgon zwierzęcia!

 

Spożycie czekolady przez ciężarną sukę niesie za sobą również zagrożenie dla rozwijających się płodów. Metyloksantyny obecne w czekoladzie mają działanie teratogenne. Istnieje więc ogromne ryzyko wystąpienia ciężkich wad rozwojowych płodów oraz zaburzeń nerwowych u noworodków karmionych mlekiem zatrutej matki.

 

Leczenie polega na:

– wymuszeniu wymiotów,

– płukaniu żołądka,

– podawaniu płynów wyrównujących zaburzenia elektrolitowe,

– podawaniu leków przeczyszczających, przeciwdrgawkowych i absorbujących metyloksantyny,

– wyprowadzeniu zwierzęcia ze wstrząsu,

– podaniu leków działających osłonowo na wątrobę.

 

Kolejnym ważnym krokiem jest wprowadzenie diety rekonwalescencyjnej (miękkie, delikatne jedzenie, w małych porcjach)

 

Pamiętajcie Państwo aby uchronić czworonoga przed toksycznym działaniem metyloksantyn, nie należy podawać zwierzętom:

– kakao,

– czekolady,

– ptasiego mleczka,

– gorącej czekolady,

– czekoladek,

– cukierków kawowych,

– napojów energetycznych zawierających kofeinę.

 

Jeśli koniecznie chcecie Państwo dogodzić swojemu pupilowi zrezygnujcie z toksycznej dla niego czekolady na rzecz psich smakołyków. Są one dostępne w gabinetach weterynaryjnych i specjalnie przeznaczone dla zwierząt dlatego nie zagrażają ich zdrowiu i życiu.

 

Zbliża się sezon na pasożyty zewnętrzne!!!

kleszcz1Zabezpieczanie przeciwko pchłom i kleszczom

Zbliża się sezon na pasożyty zewnętrzne. Bardzo ważne jest zabezpieczanie psów i kotów przeciwko pchłom i kleszczom. Aktywność kleszczy w Polsce utrzymuje się od marca do października. Okres zimowy to dla nich czas hibernacji. Pchły niestety występują przez cały rok.

W celu ochrony zwierząt przeciwko pchłom i kleszczom należy stosować profilaktykę. Obecnie istnieje duży wybór preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych. Są to:

  •  obroże zawierające związki zabijające bądź odstraszające pchły i kleszcze,
  •  preparaty podawane na skórę w postaci kropli wyciskanej z tubki (spot-on),
  •  preparaty nanoszone na skórę w formie aerozolu.

Wszystkie te metody mają na celu wytworzenie bariery ochronnej na okrywie włosowej i naskórku, zabezpieczającej przed pchłami i kleszczami. Wybór preparatu zależy od rodzaju włosa i aktywności zwierzęcia. U psów, które wychodzą ze swoimi właścicielami na długie spacery i aktywnie spędzają czas, zalecamy połączenie obroży z comiesięcznym podawaniem preparatu na skórę w formie spot-on. Wykorzystujemy wtedy dwie różne drogi zabezpieczenia:

  • pierwszą ? w formie pyłku powlekającego włos,
  • drugą ?  w formie substancji pokrywającej naskórek.

Zaletą obróżek przeciw pchłom i kleszczom jest ich dłuższy okres działania  w stosunku do preparatów w formie spot-on. Aktywność preparatów w obrożach utrzymuje się przez 7-8 miesięcy. Pipety z preparatem podawanym spot-on utrzymują swoją aktywność przez okres 1-2 miesięcy.

Na skuteczność działania każdego z tych preparatów wpływa dokładne przestrzeganie wskazań, co do sposobu ich zastosowania. Nie należy nakrapiać tych preparatów na zwierzę świeżo wykąpane lub mokre, gdyż znacznie ogranicza to działanie środka. Dokładnie zapoznajcie się Państwo z ulotką wybranego produktu.

Niestety żaden z preparatów dostępnych na rynku  nie jest w stanie całkowicie zabezpieczyć zwierzęcia przed obecnością kleszczy. Pamiętajcie Państwo, że po każdym spacerze, szczególnie po lesie lub łąkach, należy dokładnie obejrzeć skórę psa. W przypadku zauważenia obecności kleszczy, należy je usunąć, używając do tego specjalnej pęsety. Nie można ich usuwać gołymi rękami! Najlepiej udać się do lekarza weterynarii który wykona tą czynność fachowo. Nie wolno stosować tzw. metod domowych –  smarować kleszcza tłuszczem czy alkoholem. Kleszcz wprowadza wtedy do organizmu zwierzęcia, własne produkty przemiany materii i toksyny co może doprowadzić do zatrucia lub zakażenia. Im krócej kleszcz przebywał w skórze psa lub kota, tym mniejsze jest ryzyko ewentualnego zachorowania na groźne choroby odkleszczowe.

Babeszjoza jest jedną z najgroźniejszych chorób zagrażającą życiu czworonogów. Jeżeli kleszcz utrzymuje się na zwierzęciu powyżej 48 godzin wzrasta ryzyko rozwinięcia się objawów choroby. Gdy zauważą Państwo apatię, osowiałość, brak apetytu, kulawiznę, ciemnobrązowy mocz, żółtaczkę, anemizację błon śluzowych, należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza weterynarii ! Choroba jest trudna do leczenia. Istotną rolę odgrywa szybka reakcja właściciela na pojawiające się objawy. Spóźniona reakcja opiekuna zwierzęcia pociąga za sobą nieodwracalne zmiany w narządach wewnętrznych, między innymi uszkodzenie nerek. Zbyt późne udzielenie zwierzęciu pomocy lub nieudzielenie jej wcale kończy się jego śmiercią. Babeszioza jest groźną i śmiertelną chorobą odkleszczową. Najlepiej zapobiegać jej wystąpieniu poprzez stosowanie środków  przeciwkleszczowych. Dysponujemy preparatami o największym procencie skuteczności, więc warto zapytać o te produkty w naszym gabinecie weterynaryjnym.

Jednym z najczęściej występujących pasożytów zewnętrznych u zwierząt domowych są pchły. Mogą one być przyczyną Alergicznego Pchlego Zapalenia Skóry (APZS). Jest ono dość częstym problemem u psów i kotów. Podstawą leczenia APZS jest walka z czynnikiem wywołującym chorobę, a więc walka z pchłami.

Zapchlone zwierzę odczuwając świąd, drapie się. Może doprowadzić to do wtórnych zakażeń skóry bakteriami lub grzybami. Powstałe wtórnie dermatozy, są trudne do leczenia.

Pchły są często nosicielem pośrednim tasiemca psiego. Jaja tasiemca dipylidium caninum znajdują się w pchle. Zwierzę wygryzając sierść może połknąć pchłę i tym sposobem stać się żywicielem ostatecznym dla tasiemca. Należy dlatego bezwzględnie zabezpieczać psy przed pchłami, używając specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. To, iż nie widzimy dorosłych osobników pcheł na zwierzęciu, nie znaczy, że nie jest ono zapchlone. W naszym gabinecie otrzymacie Państwo najlepsze środki do zwalczania pasożytów zewnętrznych jakimi są pchły, wszy, wszoły i kleszcze.