Aktualności

Dzień Świętego Mikołaja.

6 grudnia to dzień, w którym do wszystkich domów przychodzi Święty Mikołaj z prezentami. Często zwierzęta traktujemy jak członków naszej rodziny i także na nie pod choinką czekają upominki. Psy i koty w schroniskach dla zwierząt nie mają domów i kochających właścicieli. W tym dniu warto pomyśleć również o nich. Zachęcamy aby całą rodziną wybrać się do przytuliska, przywieźć ze sobą ciepłe koce, karmę, zabawki, obroże lub smycze. Dzięki takiemu zachowaniu dajemy przykład najmłodszym. Budzi to w naszych dzieciach opiekuńcze uczucia wobec zwierząt, uwrażliwiając je na potrzeby i krzywdę mniejszych i słabszych. Każdy z nas przecież może być Świętym Mikołajem

Prezenty pod choinkę.

Każdego roku żywe prezenty gwiazdkowe takie jak: psy, koty, świnki morskie, króliki i ptaki zostają porzucone lub zabite, trafiają do schronisk, lasu lub na śmietnik. Zwierzęta zasługują na szacunek tak jak ludzie. Posiadanie zwierzęcia to ogromny obowiązek i odpowiedzialność na długie lata.

Nie masz pomysłu na prezent? Nie kupuj zwierzaka. Kup pluszaka ! 🙂

Liczy się każda godzina.

Do naszego gabinetu trafiła chora na panleukopenię 3-4 tygodniowa kotka, ważąca jedynie 270 gramów ! Była skrajnie odwodniona, niedożywiona, wyziębiona, miała uporczywą biegunkę z krwią, pchły, wszoły i świerzbowca usznego. Była tak słaba, że z trudem podnosiła główkę.
Badanie kliniczne wykazało, że kocię choruje już od około tygodnia. Właściciel kociego maleństwa przyszedł do gabinetu nie po to aby kotkę wyleczyć lecz po to by ją uśpić.
Lekarze z Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek nie mieli serca poddać eutanazji chorej i skrajnie zaniedbanej kotki bez wcześniejszej próby ratowania jej życia. Na własny koszt podjęli się leczenia kotki, mimo jej ciężkiego stanu zdrowia.
Kocia sierotka dostała w gabinecie masę leków, została umyta z przyschniętego kału, ogrzana termoforem, nawodniona, wielokrotnie nakarmiona specjalistycznym mlekiem przeznaczonym dla kociąt gdyż była zbyt malutka aby pobierać stały pokarm.
Po kilku godzinach kicia poczuła się zdecydowanie lepiej, stała się bardziej ruchliwa, nie drżała już z zimna, wręcz dopominała się o jedzonko i jadła je ze smakiem. To dało nam ogromną nadzieję na to, że historia ta skończy się szczęśliwie i kotka zacznie wracać powolutku do zdrowia mimo, że leczenie będzie długotrwałe.
Niestety kotka nie przeżył nocy. Było nam bardzo przykro i była to dla nas ogromna strata.
Nie potrafimy zrozumieć jak można spokojnie patrzeć przez calutki tydzień na chorujące, chudnące i niejedzące, całe pozlepiane cuchnącym, rzadkim kałem z krwią kociątko a potem pojawić się w gabinecie i prosić o jego eutanazję.
Apelujemy !
Ważna jest szybka reakcja właściciela na złe samopoczucie zwierzęcia i natychmiastowy transport do gabinetu weterynaryjnego gdzie zwierzę otrzyma kompleksową i fachową pomoc oraz leczenie. W przypadku biegunki lub wymiotów, szczególnie u tak młodego zwierzęcia liczy się każda godzina !

Apel do właścicieli zwierząt.

Na zdjęciu widoczna jest suczka, która trafiła do Gabinetu Weterynaryjnego Bliźniaczek z objawami złego samopoczucia, osłabienia, braku apetytu, wymiotami. Zdjęcia przedstawiają ropno-krwisty wypływ z dróg rodnych i duży guz na listwie mlecznej suki. Guzy takie dają często przerzuty do narządów wewnętrznych np płuc. Ropa gromadząca się w świetle macicy wchłania się do krwioobiegu i przytruwa narządy wewnętrzne (nerki, wątrobę) prowadząc do ich niewydolności. W gabinecie wykonano badania dodatkowe, między innymi: badanie USG, badanie biochemiczne i morfologiczne krwi. U suki w znieczuleniu ogólnym przeprowadzono zabieg usunięcia ropomacicza poprzez owariohisterectomię oraz zabieg mastectomii. Po wykonanych zabiegach suczka wraca do zdrowia. Apelujemy do właścicieli zwierząt ! Sterylizacja suk zapobiega powstawaniu patologicznych guzów hormonozależnych na gruczołach mlekowych oraz ropnemu stanowi zapalnemu macicy (ropomaciczu).