Aktualności

Dzień Zakochanych.

14 lutego w Dzień Zakochanych zachęcamy do dzielenia się ze zwierzętami miłością, nie słodkością – czekoladą!
Dla nas ludzi kilka niewinnych kostek czekolady jest odrobiną przyjemności, dla zwierząt czekolada jest trucizną!
Zawiera ona trujący dla zwierząt związek – teobrominę.
Już 200g czekolady może spowodować śmierć psa średniej wielkości.
Dawka toksyczna dla kotów wynosi 200 mg/kg masy ciała, natomiast dla psów 100 – 300 mg/kg masy ciała.
Teobromina to substancja szczególnie toksyczna nie tylko dla psów i kotów, lecz również dla koni, papug, nornic i królików.
Jeśli chcą Państwo dogodzić Swoim Pupilom w Walentynki proponujemy podrapać za uchem, przytulić lub podać przysmak specjalnie przeznaczony dla zwierząt.

Wymiana uzębienia mlecznego na stałe.

Zdjęcia przedstawiają wymianę uzębienia u 6-miesięcznego kocura.
Pęseta kolejno wskazuje:
* podwójne kiełki – mleczny, który jeszcze nie wypadł i obok już kieł stały.
* wymianę przedtrzonowców w szczęce i żuchwie – pod wypadającym mleczakiem widać już dosyć dużego zęba stałego.
Większość zębów mlecznych u kotów ulega sprawnej, bezproblemowej i całkowitej wymianie na stałe do 6,5 miesiąca życia.
Dość częstą nieprawidłowością są przetrwałe kiełki mleczne, które jak sama nazwa wskazuje, nie wypadają wraz z innymi zębami mlecznymi lecz trwale pozostają obok wyrośniętych już kłów stałych. Jeśli kły mleczne same nie wypadną do 6,5 miesiąca życia kota to należy je chirurgicznie usunąć w znieczuleniu ogólnym w gabinecie weterynaryjnym. Nie usunięte powodują zbyt ciasne ułożenie zębów w szczęce lub żuchwie, negatywny wpływ na ustawienie innych zębów, doprowadzają do wad zgryzu, nieprawidłowego wzrostu zębów stałych, nadmiernego i szybkiego odkładania płytki nazębnej a w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł.

Zguba się odnalazła.

Niezmiernie miło nam poinformować, że kot po ponad 3 tygodniowej nieobecności odnalazł się. W tej chwili przebywa już w swoim domu. 

W dniu 1.01.2019 roku zaginał duży, rudy kot przy ul. Kotuli w Rzeszowie. Kot posiada mikroczip. Proszę o pomoc w jego odnalezieniu. Jeśli ktoś widział kota lub posiada jakiekolwiek informację na temat gdzie może przebywać proszony jest o kontakt pod numerem telefonu : 661 600 646.

Z dokarmiania kaczek chlebem jest więcej szkody niż pożytku.

 Karmienie ptaków wodnych szczególnie zimą, kiedy trudno im zdobyć pożywienie jest dla nas dużą przyjemnością. Zabieramy dla kaczek i łabędzi z domów chleb lub bułki. Jesteśmy przekonani, że karmiąc je tym robimy dobry uczynek.
Dieta ptaków oparta na białym pieczywie ma zbyt wysoką zawartość białek i węglowodanów, za to brak w niej witamin D, E i manganu.
Ciągłe dokarmianie chlebem powoduje, że ptaki polegają tylko i wyłącznie na tym źródle pożywienia zamiast na swojej naturalnej diecie. W konsekwencji uzależniają się od białego pieczywa i nie chcą jeść nic innego. Taka dieta jest dla nich zabójcza gdyż doprowadza do trwałej deformacji stawów skrzydeł w wyniku czego lotki skrzydeł odstają co uniemożliwia ptakom latanie i doprowadza do ich śmierci.
Jeśli chcemy dokarmiać kaczki i łabędzie należy to robić tylko i wyłącznie w czasie mrozów. Przy temperaturach powyżej zera doskonale dadzą sobie radę same, bez naszej pomocy.
Odpowiednim pokarmem dla nich będzie drobno pokrojona marchewka lub biała kapusta oraz ziarna zbóż np. słonecznika. Świetnie nadaje się również ugotowana bez dodatku soli kasza gryczana, jęczmienna lub pęczak.
Pamiętajmy aby nie wrzucać przygotowanego dla ptaków pokarmu do wody, tylko rozsypywać go na brzegu.